Arama Sonuçları

 
Arama Kriteri: Peygamber\'in Izinde 31 adet içerik bulundu

Şehit: Ölümü Öldüren Yiğit

İnsanın bu dünya nimetleri içinde en şiddetle ihtiyaç duyduğu şey güvenliktir. Güven duygusu öyle esaslı bir ihtiyacımızdır ki psikolojinin bize dediğine göre kişiliğimizin en derin çizgileri bu ihtiyacın karşılanıp karşılanmamasına göre oluşur. Aileden başlayıp en yüksek toplumsal organizasyon olan devlete kadar her sosyal düzen bireylerin güvenlik ihtiyacını karşılamayı birinci ödev olarak benimser.

devamını oku 21.12.2016, Çarşamba

Öğüdü Sever Miyiz?

Öğüt vermeyi sever misiniz? Ya da size öğüt verilmesini? Bugün insan ilişkilerinde öğüdün yeri neresi? Yeni nesil pedagoglar ana babaların veya ailenin diğer büyüklerinin evlatlarına öğüt vermelerini nasıl karşılıyor? Öğüt verme durumunda kaldığımızda içine düştüğümüz özür diler haller ya da bize öğüt verilmeye başlandığında birden bastıran can sıkıntısı günümüz insanının öğütle arasının pek iyi olmadığını gösteriyor.

devamını oku 06.12.2016, Salı

Bana Kendini Anlat/ma

Yaptığın iyi ve güzel şeyleri anlatmanın, göstermenin, dolaylı yoldan da olsa bildirmenin ayıp olduğu bir çağdan, akıl almaz hızda bir değişimle yaptıklarını anlatmıyor, göstermiyor, bildirmiyorsan yok sayıldığın, hatta bunun için ayıplandığın bir çağa geçiverdik. Orta yaş ve üzerinde olanların genetik ve sosyal kodlarına aykırı bu durum. 

devamını oku 29.11.2016, Salı

Eğlenceli Hayatlar

Eğlenmenin, eğlendirici olmanın yüceltildiği bir çağdayız. Sadece eğlence sektörüne dünya çapında yapılan yatırımı bilmek bile bu yüceltmenin nerelere vardığını göstermeye yeter. O kadar sorgulanamaz görülüyor ki bu yaklaşım her yaştan insan sürekli olarak oynayıp eğlense, ömrünü böyle tüketse yadırganmıyor. 

devamını oku 31.10.2016, Pazartesi

Sakince Güzel Olmaya Davet

Efendimiz’in şemailinden bahseden eserler onun fiziğindeki benzersiz güzelliği anlattıkları gibi içtiği sudan, aynasına-tarağına gösterdiği özene varıncaya kadar nasıl estetik bir hayat yaşadığını da anlatırlar. O’nun yaşadığı zarafet gösterişsiz, göze sokulmayan, tamamen doğal bir güzelliktir. Gürültüsüz patırtısız, asilce taşınan bir güzellik.

devamını oku 24.10.2016, Pazartesi

Geleceğe Gayret İçin Geçmişle Barışmak

“İnsan çeşit çeşit, yer damar damar” demiş atalarımız. Bu çeşitliliği herkes başka sebebe bağlar. Kimine göre soya çekimdir bunun asıl nedeni, kimine göre de ana babamızın bizlere edip eyledikleri. Peki geriye doğru gidersek ana babalarımız da aynı şekilde kendinden öncekilerin kurbanı (ya da eseri) değiller mi?

devamını oku 17.10.2016, Pazartesi

Mültecilerden Rahatsız Olanlara

Kur'ân'da kıyamet sahnelerinin ne kadar canlı anlatıldığını bilirsiniz. Göklerin-yerlerin, dağların-denizlerin alacağı haller gözümüzün önünde şimdi oluyormuş gibi canlanır. Bu dehşet verici tablonun içinde çeşitli insan gruplarının halleri de hem dış görünüşleriyle tasvir edilir, hem de iç dünyalarıyla.

devamını oku 26.04.2016, Salı

İyilerin Arkasında Kalanlar

İnsan ömrü bir namaz vakti kadardır demişler. Doğduğumuzda kulağımıza okunan ezanın namazı biz ölünce kılınır. İşte bu ezanla namaz arasıdır bütün hayatımız. Ne yapacaksak o arada yaparız. Ölen bu geçidi aşmış, sırasını savmıştır; eli yüreğinde bekleyen bizleriz.

devamını oku 19.04.2016, Salı

Allah'ın Rahmetine Sığınmak

Besmele, insanın Rabbi ile ilişkisini günlük hayatın her anına yayar. Besmeleyi her söyleyişimizde ism-i zat olan “Allah” kelimesine ve O’nun sayısız evsafı içinden rahmet ifade eden iki ismine yapışmış oluruz. Her besmele, başladığımız işi Allah’ın rahmetiyle tecellisi olmadan başaramayacağımızı zımnen ifade eden bir duadır. Tevazudan doğan bir sığınma talebidir.

devamını oku 29.03.2016, Salı

"Melik" İsmi Neler Söyler?

Günlük hayatın daha sıradan konularını işlediğimiz bu köşeye böyle tumturaklı sözler hiç uygun değil. Zaten hem boyumuzu aşar hem de ilgi alanımıza girmez(di). Ne zamandır sokakta en ilgisiz (burada yetersiz anlamında) insanın bile otoriteden şikayet etmeye başladığını ve yaşadığımız her sorunu otoriter yönetime ...

devamını oku 22.03.2016, Salı

 

Kategoriler