Arama Sonuçları

 
Arama Kriteri: fatma bayram 174 adet içerik bulundu

Şehit: Ölümü Öldüren Yiğit

İnsanın bu dünya nimetleri içinde en şiddetle ihtiyaç duyduğu şey güvenliktir. Güven duygusu öyle esaslı bir ihtiyacımızdır ki psikolojinin bize dediğine göre kişiliğimizin en derin çizgileri bu ihtiyacın karşılanıp karşılanmamasına göre oluşur. Aileden başlayıp en yüksek toplumsal organizasyon olan devlete kadar her sosyal düzen bireylerin güvenlik ihtiyacını karşılamayı birinci ödev olarak benimser.

devamını oku 21.12.2016, Çarşamba

Öğüdü Sever Miyiz?

Öğüt vermeyi sever misiniz? Ya da size öğüt verilmesini? Bugün insan ilişkilerinde öğüdün yeri neresi? Yeni nesil pedagoglar ana babaların veya ailenin diğer büyüklerinin evlatlarına öğüt vermelerini nasıl karşılıyor? Öğüt verme durumunda kaldığımızda içine düştüğümüz özür diler haller ya da bize öğüt verilmeye başlandığında birden bastıran can sıkıntısı günümüz insanının öğütle arasının pek iyi olmadığını gösteriyor.

devamını oku 06.12.2016, Salı

Bana Kendini Anlat/ma

Yaptığın iyi ve güzel şeyleri anlatmanın, göstermenin, dolaylı yoldan da olsa bildirmenin ayıp olduğu bir çağdan, akıl almaz hızda bir değişimle yaptıklarını anlatmıyor, göstermiyor, bildirmiyorsan yok sayıldığın, hatta bunun için ayıplandığın bir çağa geçiverdik. Orta yaş ve üzerinde olanların genetik ve sosyal kodlarına aykırı bu durum. 

devamını oku 29.11.2016, Salı

Eğlenceli Hayatlar

Eğlenmenin, eğlendirici olmanın yüceltildiği bir çağdayız. Sadece eğlence sektörüne dünya çapında yapılan yatırımı bilmek bile bu yüceltmenin nerelere vardığını göstermeye yeter. O kadar sorgulanamaz görülüyor ki bu yaklaşım her yaştan insan sürekli olarak oynayıp eğlense, ömrünü böyle tüketse yadırganmıyor. 

devamını oku 31.10.2016, Pazartesi

Sakince Güzel Olmaya Davet

Efendimiz’in şemailinden bahseden eserler onun fiziğindeki benzersiz güzelliği anlattıkları gibi içtiği sudan, aynasına-tarağına gösterdiği özene varıncaya kadar nasıl estetik bir hayat yaşadığını da anlatırlar. O’nun yaşadığı zarafet gösterişsiz, göze sokulmayan, tamamen doğal bir güzelliktir. Gürültüsüz patırtısız, asilce taşınan bir güzellik.

devamını oku 24.10.2016, Pazartesi

Geleceğe Gayret İçin Geçmişle Barışmak

“İnsan çeşit çeşit, yer damar damar” demiş atalarımız. Bu çeşitliliği herkes başka sebebe bağlar. Kimine göre soya çekimdir bunun asıl nedeni, kimine göre de ana babamızın bizlere edip eyledikleri. Peki geriye doğru gidersek ana babalarımız da aynı şekilde kendinden öncekilerin kurbanı (ya da eseri) değiller mi?

devamını oku 17.10.2016, Pazartesi

Tevhidin Eylem Boyutu: Kulluk

Sonpeygamber.info / İslam / Fatma Bayram

İnsan zihni tutarsızlıktan rahatsız olur.

devamını oku 11.07.2016, Pazartesi

Tadilat Nedeniyle Kapalıyız

Ruhumuz bizim ekmek teknemiz mesabesindedir. Ruhumuzun iştiyakı nispetinde güzel olur, kulluğumuz ve kulluğumuzun güzelliği nispetinde kendiniz bizim için donatır cennet. Bu nedenle ruhun bakımı ihmal edilmemeli, zamanı gelip ihtiyaç duyulduğunda her bir köşesi itina ile temizlenmeli ve yeniden dayanıp döşenmelidir. Ama ne zaman? Dünyanın işi bitmez ki içimize dönelim de nereler örümcek tutmuş, nerelerin cilaları kavlamış, nereler paslanmış bir elden geçirelim. Ya işimiz gücümüz ya çoluğumuz çocuğumuz hep öne geçer; bir türlü kendimize sıra gelmez.

devamını oku 27.06.2016, Pazartesi

Rahman'ın Has Kulları

Ramazan ayı yalnızca bir açlık susuzluk ayı değil, aynı zamanda eşimizi dostumuzu evlerimizde iftarlara, sahurlara davet ettiğimiz, hep birlikte elimizin emeği sofraların başına oturup şükrettiğimiz, cemaat olup namaz kıldığımız, dostluklarımızı perçinlediğimiz bir ay.

İşte böyle bir iftar için hazırlık yapmak üzere bir market alışverişindeyken yaşlıca bir bey dikkatimi çekti. Nasıl çekmesin ki kendisine her şeyin en iyisinden verilmesini yüksek sesle buyuruyor, etrafta hiç kimse yokmuş gibi davranarak umursamaz bir edayla neyden ne kadar ve hangi evsafta istediğini sayıp döküyordu

devamını oku 20.06.2016, Pazartesi

Çokbilmiş Dindarlar

Bilirsiniz bir tarafta dinimizi sadece bir gönül işine indirgemeye ve sanki zahire dair kuralların pek de bir önemi yokmuş gibi göstermeye çalışanlar var. Diğer tarafta ise sıralamada gönül boyutunu çok sonralara bırakmış, öncelikle zahire bakan, ibadetlerde, giyim kuşamda ve sosyal hayatta şekil kurallarında kılı kırk yaran dinimizin zahir/batın bütün meselelerde içerdiği esnekliği kaybetmiş, kuralların insanlar için olduğunu unutup insanlar kurallar için varmış gibi davranan zabıta zihniyetli Müslümanlar var. Bu ikisinin ortasında da zahirle batın, amelle gönül arasında bir tercih yapmayan; Rabbimizin indirdiği sistemi bir bütün olarak tanıyan, kabul eden, yaşamaya çalışan ve diğer insanlara karşı da bu çok boyutlu vizyonu koruyup daha kuşatıcı bir bakışa sahip olan küçük bir azınlık var.

devamını oku 17.06.2016, Cuma

 

Kategoriler