Dosyalar
Hz. Peygamber ve Çocuk
 

Bilgisayar başında nasıl vakit geçiriyorsunuz?

26 Eylül 2009 Cumartesi Sonpeygamber.info / Yazarlar


Yıllar önce bir başka sorgulama yapardık aramızda? Televizyon başında ne kadar vakit geçiriyoruz? Zira o 'sihirli kutu' bütün hayatımızı işgal eder, aile meclislerinin tatlı sohbetlerinin yerini alır,bizi maceralara sürükler, gitmediğimiz ülkelere götürür, bilmediğimiz insanlarla tanıştırırdı. Yanımıza hiçbir kalkan almadan iyilerle kötüler arasında yeni şeyler öğrenirdik. Hatta televizyonun faydalı bir bilgilenme aracı olduğuna iyice inanmıştık. Evet gitmiş gibi biliyorduk İskandinav ülkelerini. İçinde yaşamış gibi biliyorduk Jakarta sokaklarındaki gerginliği. Birlikte iftar açmış gibi biliyorduk Afrikalıların fakir sofralarını. Bu bilgilenmeyi ne kadar bilince dönüştürdük, bilmek bize ne kazandırdı bilinmez ama yeri doldurulamaz birşeyleri kaybettiğimiz kesin. Ama artık sorgulamıyoruz bile televizyon başında kazandıklarımızı ve kaybettiklerimizi.


Şimdi bir başka soruya çengel atıyor zihinlerimiz. Bilgisayar başında nasıl vakit geçiriyoruz? Dönüşü olmayan yollara girdiğimizi farkettik ki, sorgulamaya basladık. Hatta televizyonu arar olduk; Hayıflanmaları duyar gibiyiz,'hiç olmazsa ailece film seyreder, arkadaslarla maç izlerdik' deyip televizyon seyretmenin aynı zamanda kollektif bir iş olduğunu farkedip, eski günleri arayanlar bile var.


Çünkü artık yalnızız. Yapayalnız yolculuklara çıkıyoruz bilgisayar karşısında. Hiçbir vizeye ihtiyac duymadan dolaşıyoruz yerkürede tek başımıza. Kimbilir kaç dünya turu yapıyoruz günde. İnternet daha yaygın olarak kullanılmazken bir gazete köşe yazarı Amerikan başkanının Beyaz Saray'daki kütüphanesine internet sayesinde girebilecegimizi yazmıştı köşesinde. Bir lise öğrencisi olarak heyecanlanmış, ev odevlerim icin bir derya bulduğuma sevinmiştim. Yanılmamışım, şimdi girmediğimiz kütüphane, gitmediğimiz müze kalmadı internet sayesinde. İnternetin hakkını vermek gerek. Zira bu satırları yazarken Newyork'ta yaşayan bir arkadasimdan bir mektup aldım. Belki o elini enter tuşundan çekmeden mektup ekranımda belirdi. Hal böyleyken bu güzel imkanı hiçe saymak küfranı nimet olur. Ama önemli olan onun bir nimet olduğunun bilincinde olmamızdır. Onunla olan samimiyetimizin sınırlarını belirlememizdir. Bilgisayarın artık bir zaman öğütme makinasına dönüştüğü günümüzde bu uyarıyı hepimiz yapmak durumundayız, internet yayıncısı olsak bile.


İnternet, kadim bilgilenme aracı olan kitabın yerini almamalı, en eski iletişim biçimi olan konuşmanın, sohbet etmenin tahtına oturmamalı.İnternet, kütüphanelere giden köprüler olmalı, zihinlerimizi dünyada olup bitenlere karşı diri tutan bilinç radarları olmalı ve nihayetinde dozunda kullanılmalı.


İste sonpeygamber.info'da yayın ilkelerimizi bu düsüncelerle belirliyor, bu bilince sahip muhataplar arıyoruz. Hz. Peygamber'in hayatıyla ilgili her detayı bulabilirsiniz bu sitede. Ancak biz kitaplardan aldığımız lezzeti sizlere sadece tattırabiliriz. Asıl lezzeti kitaplarda bulabileceğinizi biliyor, bu yüzden kitaplarla aranızda bir köprü sayıyoruz kendimizi. Bugün çıkanların, dün çıkmış olanların, hatta yıllardır raflarımızda tozlanmış olanların yeniden farkına varın istiyoruz; küçük bir butonla içinde binlerce kitap bulabileceginiz bir köşenin, literatür köşesinin anahtarını veriyoruz sizlere. İtalyanca'dan Farsça'ya, Arapça'dan İspanyolca'ya pekçok dilde Hz. Peygamber ile ilgili makale, tez ve kitap bilgilerine ulaşın, hatta bu arşive siz de katkıda bulunun istiyoruz.


Hz. Peygamber'in adıyla taçlanan bu kapının ardındaki dünyayla daha yakından tanışın, gündemimize ortak olun istiyoruz; Sonpeygamber.info'da hayat rehberinizle bir randevu ayarlayabilir, günün yarım saatinde güzel bir kıraattan bu hayat kitabına kulak verebilir, Kur'an-ı Kerim dinleyebilirsiniz.
Gündelik hayatın karmaşası içinde, tıpkı bizler gibi gündelik bir hayat süren ama peygamberi görerek yaşayan peygamber aynaları sahabelerle buluşabilir, ekran karşısındaki yalnızlığınızı onlarla giderebilirsiniz.
Zamanın kefelerinde kendi zamanınızla, tarihin yaşanmış zamanları arasında kendinizi tartabilirsiniz.
Birgün aslını görme duasını hiç eksik etmediğiniz Mekke-Medine cografyasında dolaşırken başka hicbiryerde bulamayacagınız musiki eserleriyle Hz. Peygamber'e olan sevginizi terennüm edebilirsiniz.
Ve en önemlisi Hz. Peygamber'e inanan ve onun yolundan giden diğer müslümanların gündemine ortak olmak üzere dünyada Hz. Peygamber cevresinde olup bitenler için hergün güncel bölümüne uğrayabilirsiniz. 

Kısacası, her an kainatın en güzel örneğini tanımaya muhtaç olan 'insan'la ilgili herşeyi burada bulabilirsiniz.

İstiyoruz ki, bu site yalnız çıktığınız bu yolculukta her gün uğrayacağınız güvenilir bir koy olsun...

H.Hümeyra Şahin

Genel Yayın Yönetmeni