Sonpeygamber.info
Röportajlar
 

Chicago'da Bir İslam Okulu: Universal School

 

ImageYaklaşık yüz yıldır dünyanın farklı bölgelerinden beyin göçü alan ve bir anlamda dünyanın kalburüstü beyinlerini bir araya getiren bir sosyal yapıda eğitim her zaman önemli bir konudur. Birleşik Devletlerde sayısı her geçen gün artan ve Amerika’daki gelişmişlik payından istifade etmek için uğraş veren müslümanlar için de eğitim en önemli meselelerden birisidir. Yabancı bir düzende kendi inançlarına uygun bir sosyal yapı organize etme ihtiyacı, müslümanları, eğitim başta olmak üzere hayatı ilgilendiren her konuyu bir arada düşünme zorunluluğuna itmiştir. Bu yüzden Amerika’da müslümanların yoğun olarak yaşadığı bölgelere gittiğinizde cami, okul gibi sosyal hizmet alanlarının bir arada olduğu sosyal komplekslere rastlarsınız. Bu bütünlük anlayışı Amerikalı müslümanların inşa ettiği eğitim kurumlarının muhtevasına da yansımıştır. Zira eğitimciler, iyi yetişmiş bir müslümanın sahip olması gereken donanımın ancak tüm ilmî disiplinlerin birarada verilmesi ile mümkün olacağına inanır ve eğitimi dini veya müspet ilimler şeklinde parçalanmak yerine birbirinin tamamlayıcısı olarak görürler. Biz de Amerikan eğitim sistemi içinde müslümanlar için önemli bir boşluğu dolduran bu İslam okullarından birisine, Universal School’a konuk olduk ve sizler için bu okulların nasıl işlediğini öğrenmeye çalıştık. Hatta Chicago’da konuk olduğumuz bu okula Matematik, Tarih, Arapça, Kur’an, Edebiyat ve Bilim kitaplarının yanyana dizildiği hoş bir kapıdan girdik.

Universal School Müdürü Hannan Abdallah'ın okulu ve uygulamaları hakkındaki açıklamalarını ilgiyle okuyacaksınız. 

Bütün öğrenciler kamu hizmeti yapmak ve  topluma katılmak zorundalar. Burada öğrencilere şiir yazma dersleri veriyoruz. Sanatın, şiirin ya da yazının farklı alanlarında çocukların katılımının sağlandığı köy tipi çabalara katılıyoruz ve bu çabalar da halkın tümüne yayılıyor.

 

İlk olarak bize Universal School ile ilgili genel bir bilgi verebilir misiniz?

ImageUniversal School devlet okullarının ve özel okulların akademik müfredatının faydalarından ödün vermeden bireylerin çocuklarına İslami eğitim veren İslami bir okuldur. Elhamdülillah, Universal School bu tür bir ortamı bütün bu öğrencilere sağlamak misyonu ile ortaya çıkmıştır ve burada bunu yaparken mükemmeliyeti yakalamaya çalışıyoruz. Öğrencilerimizin rahat olmasını, öğretmenlerimizin yetkin kişiler olmasını ve öğrencileri toplumdan koparmadan ve büyük bir toplumun parçası olduklarını anlatarak onlara burada güvenli ve olumlu bir İslami ortam sunmayı amaçlıyoruz.

Öğrencilerin sosyal çevreye katılımı nasıl sağlanıyor?

ImageÇocuklarımız devlet okuluna giden öğrencilerin katıldığı birçok farklı faaliyete katılıyorlar. Aynı zamanda matematik yarışmalarımız, bilim fuarlarımız, eyalet yarışmalarımız ve devlet okullarında onlara sunabileceğiniz her şey bizde mevcut. Ayrıca Müslüman cemaatinin dışındaki toplumsal çabalara da destek vermekteyiz; aile içi şiddete karşı yürüyüşler, göğüs kanseri bilinci, toplumdaki diğer bireylerle dışarı çıkıp birlikte akşam yemeği yedikleri seçmen kayıt faaliyetleri gibi... Bütün öğrenciler kamu hizmeti yapmak zorundalar. Burada öğrencilere şiir yazma dersleri veriyoruz. Sanatın, şiirin ya da yazının farklı alanlarında çocukların katılımının sağlandığı köy tipi çabalara katılıyoruz ve bu çabalar da halkın tümüne yayılıyor. Çocuklarımız diğer Müslüman okullarla karşılaştıkları spor faaliyetlerine katılıyor, fakat aynı zamanda diğer özel okullarla ve devlet okulları ile birlikte oynayıp onlarla mücadele ediyorlar; yani bu yöntemle de etkileşime geçiyorlar. Onların katılımını devam ettirmek için birçok yol deniyoruz. Her gün hep beraber namaz kılıyoruz elhamdülillah ve mümkün olduğunca sık mescide gitmeye çalışıyoruz.

8. sınıf ve 12. sınıf arası öğrencileri mümkün olduğunca sık yakındaki mescide götürüyoruz. İlkokul öğrencileri, camiye götürmeden önce dua adabını öğrenebilmeleri için okulda dua ediyorlar. Yani her şeyden biraz vermeye çalışıyoruz.

İslamî eğitim vermeyen okulların size karşı davranışlarında herhangi bir önyargı söz konusu mu?

Aslında fazla bir önyargı yok; biliyorum bu biraz şaşırtıcı ama çevremizde harika okulların bulunduğu bölgeler var. Her bir devlet okulunun kendi bölge ya da mahalli bürosu mevcut ve bu okullar öğrencilerinin farklı faaliyetlere iştirak etmeleri ve yeni kültürler hakkında bilgi almaları konusunda çok iyiler. Bu bağlamda okulumuza ziyaretlerde bulunuldu ve biz de kendi öğrencilerimizi diğer okullara götürdük. Bu bölge özellikle devlet okullarına giden büyük bir Müslüman nüfusa sahip. Onların öğretmenleri ve idarecileri faaliyetlerde görev almamızdan memnunlar. Çok fazla şey yapmıyoruz, fakat yine de bir şeyler yapıyoruz. Aynı zamanda çocuklarının dinlerini temsil edebilmesini, uygun bir şekilde Ramazan hakkında konuşabilmesini ve dua etmek için bir alan isteyebilmesini sağlamaya çalışan ebeveynlerimiz ve öğrencilerimiz de mevcut. Çok fazla zorluk çekmedik.

Öğrencileri toplumdan koparmadan ve halen daha büyük bir toplumun bir parçası olduğunu anlatarak onlara burada güvenli ve olumlu bir İslami ortam sunmak konusunda örnek olabilmelerini sağlamak için çok çalışıyoruz.

Okulunuzda Ramazana özgü neler yapılıyor?

ImageÖğrencilere kolaylık sağlamak için bazı şeyler yapıyoruz; onlara mümkün olduğunca az ödev veriyoruz ve daha rahat bir çalışma çizelgesi sağlıyoruz. Bu sayede teravih namazı için daha fazla zamanları oluyor ve gün içerisinde zorluk çekmeden oruç tutabiliyorlar. Bu, öğrencilerimizin gerçekten zevk aldığı gerçek bir nimet. Okul çevresindeki dekorasyonları da fark edeceksiniz; her İslamî çalışmalar öğretmeni Ramazanın nimetleri ve bu nimetlerden nasıl yararlanılacağı hakkında küçük bir konuşma yapacak ve Ramazan'ın bizim için ne kadar mübarek olduğunu bilmemiz için niyazda bulunacak. Ortaokul ve lise için bölgedeki mescidin imamlarının birinden sabah bir konuşma yapmasını, tekrar aynı konulara değinmesini ve öğrencilerin Ramazan'ın bir parçası olmanın güzelliğini ve her sene bu nimete sahip olduğumuz için nasıl şanslı olduğumuzu anlatmalarını istiyoruz. Yıla başlamak için bu harika bir yol. Ve daha sonra herkes orucunu bozmak için dua ederek -eve götürmeleri için küçük şirin bir ikram olarak verdiğimiz  fermuarlı çantadan- birkaç hurma alıyor. Bu, küçük öğrencilerin ebeveynlerinin okuldaki herkesin oruç tuttuğunu görmeleri için yapılıyor. Bu aynı zamanda küçüklerin oruca ilk kez davet edilişi oluyor, yani güzel bir başlangıç ve biz de çok mutlu oluyoruz.

Ramazan, Amerika gibi azınlıkların çok olduğu bir kültürde nasıl kutlanıyor?

Bridgeview (Chicago) bölgesi için konuşursak, biz Müslüman cemaatin olduğu bir bölgede yaşıyoruz. Cami ve başka bir Müslüman okul ile çevriliyiz. Bölgedeki evlerin büyük çoğunluğunun sahibi Müslüman, yani burada büyük bir Müslüman cemaate sahibiz ve bundan mümkün olduğunca faydalanıyoruz. Cami çok yakın bir mesafede ve düzenli olarak namaza gidiyoruz. Çoğu birey birlikte sahur yapıyor. Okulda birlikte iftar açıyoruz. Farklı zamanlarda ve yerlerde beraber çalışma ya da Kur'an okuma imkanı da bulunuyor. Yani bu çok güzel bir şey.

 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.