Dosyalar
Hz. Peygamber ve Çocuk
 

Hadis Arama

10 Ocak 2012 Salı Hadis / Hadis Arama


Sonpeygamber.info olarak, okurlarımızı İslam dininin temel kaynaklarından Hadislere doğrudan ulaştırmak amacıyla online bir hadis veritabanını sistemimize eklemek için çalışmalara başladık. Ancak bu alandaki ihtiyaca tüm yönleriyle cevap verebilecek yeterlilikte tek bir hadis veritabanına ulaşamadığımızdan aşağıda farklı dillerde de araştırma yapma imkanı sağlayacak bazı Hadis arama motorlarının listesine yer vermeyi tercih ettik.

Sonpeygamber.info, aşağıda adresleri verilen Hadis arama motorlarının içeriklerinden sorumlu değildir.
Sitenin ismini tıkladığınızda doğrudan ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

 

Adres İçerik

www.islamweb.net

Dil: Arapça-İngilizce-Fransızca Ana sayfasının sağ üst tarafındaki "el-Mevsuat" bölümünde yer alan "el- Hadîsü'ş-şerîf" butonu tıklandığında hadis sayfasına geçilmektedir. Burada geniş içerikli bir arama motoru bulunmaktadır. Aranan hadisin Arapçasının az bir kısmının yazılması hadisi bulmanız için yeterli olacaktır. Sistem bulunan hadisin her bir ravisinin hayatı hakkında da yer vermesi ve istenen eserin içeriğinin tamamına ulaşmaya olanak sağlaması sebebiyle oldukça işlevsel.

www.waqfeya.com

Dil: Arapça. İslamî ilimlerin hemen hepsine dair çok geniş bir veritabanına sahip site.

www.archive.org

Dil: İngilizce. Geniş bir veritabanlarına sahip olan bu sitede arama motoru aracılığıyla size lazım olabilecek bir çok kaynağa ulaşmanız mümkün.

www.isam.org.tr

İlahiyat alanında araştırma yapacak kimseler için Ülkemizin en işlevsel kütüphanesi olma özelliğine sahip olan TDV İsam Kütüphanesi’nin resmi internet sitesinde “İlahiyat Makaleler Veri Tabanı” adı altında başta ilahiyat fakültelerinin yayımlamakta olduğu dergiler olmak üzere, çeşitli yayınevi ve kurumlar tarafından basılan ilmî süreli yayınlarda yer alan ilahiyat alanındaki makaleler ile sempozyum ve kongrelerde sunulan tebliğler bulunmaktadır.Veritabanında bibliyografik künyelerin (şu an itibariyle 23.250 adet) yanısıra izni alınabilen makalelerin tam metinleri PDF olarak (şu an itibariyle 19.500 PDF) verilmiştir.

www.dorar.net

Dil: Arapça. Ana sayfada yer alan “Mevsuâtu’l-hadis” başlığı altında hadis ile ilgili aramalar yapmak mümkünken sitede bulunan “Ehadisi’l-münteşire fi’l-internet” başlığı da yaygın olarak hadis olduğu düşünülen sözlerin aslını araştırabilmek açısından işlevsel.

www.e-hadis.net

Dil: Türkçe. Kütüb-i Sitte eksenli bir arama motoruna sahip.

www.kuransitesi.com

Sitenin Hadisler ve Hadis Arama bölümünde Kütüb-i Sitte eksenli bir arama motoru var.

www.al-eman.com

Dil: Arapça. "Nidau'l-îmân (İman çağrısı)" ve "Bütün Müslümanların Sitesi" sloganıyla oldukça muhtevalı bir yayın yapan bu sitede “Camiu’l-hadis’i şerif” başlığı altında hadis ile ilgili dokümanlara  ulaşmak mümkün.

www.darulkitap.com Dil: Türkçe "Kitap sevenlerin yurdu" sloganı ile hizmet veren sitede Türkçe birçok hadis eserine ulaşılabiliyor.

www.al-islam.com

Dil: Arapça, İngilizce, Fransızca, Almanca, Türkçe. (En geniş içerik Arapça bölümünde bulunmaktadır.) “Hadis” başlığı altında hadis ile ilgili bir çok kitaba ulaşmak mümkün.

www.madih.info

Dil: Arapça-İngilizce-Fransızca Hz. Peygamber hayatının hemen her sahasına ait birçok şiirin yer aldığı sitede, bu şiirlerin bir kısmı Mp3 formatında bilgisayara indirilip dinlenilebiliyor.

www.omelketab.net

Dil: Arapça-İngilizce. İslamî ilimlerin birçok sahasında yeni/modern baskısı yapılan bazı kitapların İngilizce ve Arapça dokümanlarının sunulduğu sitedir.