Sonpeygamber.info
Yazarlar
 

Mühürlenmiş Zaman

‘Artık deneme-yanılma yöntemini uygulayacak kadar ne vaktimiz ne imkanımız var' diyor modern insana acil reçeteler sunan yaşam koçları. Çünkü modern hayat, ancak hızlı zaman çarkına direnerek standartların üzerine çıkabilen bireylere yaşam alanları açıyor. Bugün kazandığımız başarı yarın eskiyor, hiçbir madalyanın, hiçbir alkışın yankısı ertesi güne kalmıyor. Dün çözüm ürettiğimiz bir problem bugün mahiyet değistirerek yeniden karşımıza çıkıyor.

Ve işte yaşam koçları, başarılı olmuş yüzlerce insanın hayat boyu elde ettiği tecrübelerden harmanladıkları yaşam stratejilerini hayatlarımıza servis ediyorlar. Koçlar, artık sadece filmlerde çıkmıyor karşımıza. Zirveye tırmanmak, farklı olmak, kendi alanlarında daha az bedeller ödeyerek ilerlemek isteyen sıradan insanların dünyasına da giriyorlar. Ve yalnız gündelik hayatın nasıl organize edileceği bilgisini değil, bireye özgü bir inanc ve değerler sistemi inşa etmenin sırlarını da fısıldıyorlar kulaklara.

Modern dünya, yaşamak denen zor sanatı, yine kendi inşa ettiği bir metod ile diri tutmaya, ihya etmeye çabalıyor yaşam koçları sayesinde. Zira insan denen o girift yapı, kendini kesfetmek, tabiatla arasındaki bağı güçlendirmek ve hayatın farklı katmanlarında yer edinmek için her çağda rehberliğe ihtiyaç duyuyor.

İlk insanın elinde bir kılavuz ile hayata gönderilmesi de buna işaret etmiyor mu zaten?

İlk insan!... Aynı zamanda ilk peygamber!...

Bir rehberle yol alıyor dünyada Hz. Adem. Adına suhuf dediğimiz o otuz sahifelik pusula, yaratıcısının, tüm ihtiyaclarını bildigi Adem'in yaşam kılavuzundan başka birşey olabilir mi?

Habil ve Kabil'e miras kalan dünyadaki o ilk tecrübe, hergün bir kartopu gibi büyüdükçe, Adem(as)'in yolunu aydınlatan pusula insanlığın üzerine parlak ışığını tutuyor başka başka zamanlarda. Hakikat bazen Nuh (as)'ın gemisinde, bazan Musa (as)'nın asasında, bazen Davud (as)'ın tezgahında insanla buluşuyor tarih boyunca. Ve o ışık, son kez Hira'da tüm zamanları mühürlüyor.

Ebedî kılavuz, Hira'da yankılanan ayetleri, Mekke sokaklarında yaşıyor ve yaşatıyor. Pusulaların ibresi Medine'de sabitleniyor; adalet, emniyet, merhamet, dirayet bir mıknatıs gibi çekiyor insanları halkaya. Ruhlar iklim degiştiriyor, akıllar ikna oluyor, hayatlar anlam buluyor, mizaçlar dönüşüyor...

Ebû Bekir, Ömer, Osman, Ali, Talha, Zübeyr dünyadaki bütün insanlar arasında farklı bir mevki kazanıyor Nebî'ye tutunarak.

Yaşadığımız dünyada farklı olmak, daha az bedeller ödeyerek zirvelere tırmanmak için çağları aşan reçeteler sunuyorlar. Binlerce yıllık bir tecrübenin sağanağı altında ‘artık deneme-yanılma yöntemini uygulayacak kadar vaktimiz ve imkanımızın olmadığı'nı kulaklarımıza fısıldıyorlar.

Pusulalarımızı yeniden konumlandırmak, ruhlarımızı bu aydınlık dünyaya açmak, doğru yaşam stratejilerini Nebî'nin sözlerinde aramak için iyi bir zaman, işte Ramazan; işte değişim zamanı!...

Ramazan hepinize hayırlı ve mübarek olsun!...


H.Hümeyra Şahin
Genel Yayın Yönetmeni


 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.