Sonpeygamber.info
Röportajlar
 

Önce Ruh Sağlığını Korumak

Geleceğimizin Çocukları Vakfı, sokakta büyüyen veya sokağa terkedilen çocuklara yatılı bakım hizmeti sunarak bu alanda önemli bir boşluğu dolduruyor. İstekleri dışında düştükleri bu durumu yetişkinlerin suçu olarak daha da kötüleştirdiği ve ilgilendikleri çocukları incittiği gerekçesiyle "sokak çocukları" tabirini kullanmadıklarını belirten Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Müge Çelebican, "korunmaya muhtaç çocuklar" demeyi tercih ediyor. Vakfın bu konudaki hassasiyeti çalışma tarzlarına da yansıyor. Çocukların ve onlarla ilgilenen personelin ruh sağlığını korumak amacıyla ‘Koruyucu Ruh Sağlığı Projesi"ni hayata geçirdiklerini belirten Çelebican, çalışmalarını sonpeygamber.info'ya anlattı:

-Geleceğin Çocukları Vakfı "korunmaya muhtaç çocuklar"la ilgili neler yapmaktadır?

Image

Geleceğimizin Çocukları Vakfı parçalanmış ailelerin sokakta çalışmaya mecbur bırakılmış, dilendirilen veya terk edilen çocukları Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu ile yaptığı protokol çerçevesinde alıp yatılı bakım ve eğitimini üstlenmiştir.

1997 yılında kurulan Geleceğimizin Çocukları Vakfı bugüne kadar 1 yuva (7 - 12 yaş 30 erkek) ve 2 yetiştirme yurdu açmıştır. (13 - 18 yaş 50 kız), (13 - 18 yaş 70 erkek) ayrıca halen eğitimini sağladığı 15 üniversite öğrencisi bulunmaktadır.

-"Entegre Çocuk Bakım Sistemi" içinde yer alan ‘Koruyucu Ruh Sağlığı Projesi" nasıl ortaya çıktı? Bu projeyle nasıl bir ihtiyacı karşılıyorsunuz?

Koruyucu Ruh Sağlığı Projesi gelişmiş ülkelerde zaten bu tip kurumlarda uygulanması şart olan bilimsel bir çalışmadır. Bir çocuğu yetiştirmeye çalışırken onun yaşadığı ruhsal problemleri göz ardı ederseniz temeli sağlam oluşturamazsınız; sadece geleceğin suçlusunun veya başarısız bir insanın yetişmesini sağlarsınız. Bu proje ile çocuklarımızın yetiştirilmelerini sağlayan personelimize, onlarla olan ilişkilerini sağlıklı geliştirebilmeleri, sorunlarla başa çıkabilmeleri için destek verdik. Çünkü onlara bakan personel bu zor işi yaparken mutlaka profesyonel bir destek almalıdır. Ancak böylece özgüveni yerinde, ne istediğini bilen sağlıklı çocukları yetiştirebilirler.

-"Entegre Çocuk Bakım Sistemi"nin sonuçları hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Entegre Çocuk bakım sistemi adı altında uyguladığımız projelerimizin sonuçları mutlu çocuklar ve mutlu bir personel olarak gözle görülmektedir. Yuvamıza gelen herkes bu sıcaklığı anlamaktadır. Bu da bizim için en önemlisidir. Çünkü mutlu insanlar her zaman çevrelerinde mutluluk saçarlar, başarılı olurlar ve gerçekten topluma kazandırılmış bireyler olarak hayatlarını sürdürürler.

- Korunmaya muhtaç çocukların aileleri ne tür sorunlar yaşıyor?

"Korunmaya Muhtaç Çocuklar"ımızın ailelerinin Image en önemli sorunu farkında bile olmadıkları ruhsal bunalımlarıdır. Bunun sonuçları olarak baba işini yapamaz hale gelmekte ve kaybetmekte daha sonra içki ve uyuşturucuya kapılmakta, eşini ve çocuğunu dövmekte ve aile dağılmaktadır. Parçalanmış ailelerde sorun hep anne ve babanın birbirlerine uyguladıkları şiddet ve dengesiz davranışlardır. Ruhsal problemler küçük yaştan beri yaşanabilmekte, fakat bu konuda ülkemizde ciddi bir anlayış gelişmediği için önemsenmemektedir. Bu sorun büyüyerek devam etmekte kişilerin bütün yaşamını etkilemekte ve kısır bir döngü olarak karşımıza çıkmaktadır. Tablo hep aynıdır; anne babayı terk etmiş veya baba, anneyi dövmüş alkolik veya satmış, kadın akıl hastası v.b. gibi'dir. Neden böyle diye sorulması gerekir ve çözüm üretilmelidir. Ama bu tarz sorunların çözümü ülkemizde maalesef ciddi ve geniş kapsamlı olarak ele alınmamaktadır. Ruhsal bunalımlı insanlar son raddeye geldiklerinde doktora gitmekteler; fakat baştan gitmek gibi ne bir alışkanlıkları ne de imkanları bulunmuyor. Maddi nedenler ilk sırada gelmekle birlikte bilgisizlik de önemli bir yer teşkil ediyor. Ruhsal bunalım, ekonomik bunalımı beraberinde getirince kişi çalışamamakta ve aile sorunları da böylece artmaya başlamaktadır. Aile bütünlüğü bozulup kavgalar ve şiddet çoğaldıkça da aile parçalanıyor. Böylece ülkemizde aileler dağılmakta ve çocuklar ortada kalmakta,  her geçen gün de sayıları ciddi bir şekilde artmaktadır.

-Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz.

 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.

Sonpeygamber.info'yu Takip Edin