Sonpeygamber.info
Sonpeygamber.info Etkinlikleri
 

Saraybosna'daki Büyüleyici Hatim Merasimini Buradan İzleyebilirsiniz

 

BİRİNCİ BÖLÜM


 

İKİNCİ BÖLÜM


 

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM


 

Sonpeygamber.info Web Portalı dünya çapında ilgiyle karşılanan büyük ve anlamlı bir organizasyona daha imza attı.

 

Kur’ân-ı Kerîm’in yeryüzünü şereflendirmeye başlamasının 1400. yılı vesilesiyle düzenlediğimiz “Uluslararası 1400 Hatim Halkası” kapsamında okunan hatimlerin duaları geçtiğimiz Kadir Gecesi’nde (5 Eylül 2010) Saraybosna ve İstanbul’da iki ayrı merasimle yapıldı.

 

HEDEFLENEN SAYI AŞILDI

 

Kur’ân’ın indirilişinin 1400. yılı olması dolayısıyla 1400 hatim okunulması planlanan organizasyonda hedeflenen sayı katılımların başlamasından kısa bir süre sonra aşıldı ve toplamda 1725 hatim okundu. Diğer yandan organizasyonu anlamlı kılan en önemli noktalarda biri de Çin'den Endonezya'ya, Fildişi Sahilleri'nden Mısır'a, Avusturya'dan Bosna'ya, Türkmenistan'dan Malezya, Ürdün,  Almanya ve Amerika'ya dünyanın dört bir yanından inananların hatimlerinin Sonpeygamber.info tarafından kurulan bu halkada bir araya gelmesi ile ortaya çıkan anlamlı tabloydu. 

 

SARAYBOSNA’DA ELER DUAYA AÇILDI

 

Saraybosna’da yapılan dua merasimi Mimar Sinan’ın inşa ettiği Gazi Hüsrev Bey Camii’nde büyük bir organizasyonla gerçekleştirildi. Osmanlı mimarisinin güzide eserlerinden biri olması dolayısıyla önemli bir kimliğe sahip olan camide gerçekleştirilen törende hatim duası Bosna Hersek Reisü’l-Uleması (Baş Müftü) Mustafa Cerić (Çeriç) tarafından yapıldı.

 

CEMAAT CADDELERE TAŞTI

 

Tıklım tıklım dolan ve cemaatin caddelere taştığı Gazi Hüsvrev Bey Camii’nde kılınan teravih namazının ardından icra edilen program Kur’ân tilaveti, ilahiler, kasideler ve gecenin anlamına binaen yapılan konuşmalarla başladı. Dua merasimine geçilirken Resisü’l-Ulema Mustafa Cerić Sonpeygamber.info’nun bu anlamlı organizasyonu dolayısıyla Meridyen Derneği’ne teşekkür etti ve ardından eller duaya açıldı. 

 

TÜM DÜNYA CANLI İZLEDİ

 

Saraybosna’daki hatim duasına basının da ilgisi büyüktü. Birçok gazetecinin takip ettiği organizasyon Balkanlar'dan Orta Asya'ya uzanan çok geniş bir coğrafyada ilgiyle izlenen TRT AVAZ ile Bosna-Hersek devlet televizyonu tarafından CANLI yayınlandı.

 

AYNI AKŞAM SULTANAHMET CAMİİ’NDE

 

Okunan 1725 hatim için bir diğer dua merasimi de yine Kadir Gecesi’nde Sultanahmet Camii’nde yapıldı. Her iki camide de düzenlenen organizasyonlar coşkulu ve duygulu anlara sahne oldu.

 

GAZİ HÜSREV BEY CAMİİ’NDEKİ MERASİMDEN KARELER

 

 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.