Sonpeygamber.info
Yazarlar
 

Sükûtun Avuçlarında Keder İçiyor Elçi

Bir ara çağıltısı durdu Söz nehrinin. Şefkatin çığlığı sustu. Rahmetin nefhası duruldu. Maviler çekildi kalplerin kıyısından. Ümidin tomurcuklarına dokunmaz oldu ezel rüzgârı. Nebi’nin alnındaki gül buğusu inceldi. Vahiy kesildi. Belki sessizlik de vahiy kesilsin diye. Göklü Söz’ün yağmuru dindi. Belli ki insanın çaresizlik toprağında tohumlar susasın diye. Sessizliğin ateşinde kala kaldı Elçi.

Sessiz bekleyişlerin tenhasına çekildi. Ümit ile korku arasında salındı. Bıçak sırtında yürüdü kalbi. Her an esecek bir rüzgârın yanağında savrulmaya hazırdı. Diken üstünde kaldı. Göğsüne çaresizliğin ipek kuşağını geçirdi. Sustu; sustukça susadı. Doğum sancısına tutuldu. Kalbini hasretin göğüne uçurtma diye saldı. Yana yana ötelerden gelecek bir çıtırtıya kulak kesildi.

Konuşmayı tercih eden Söz Sahibi, elbette konuşmamayı tercih edecekti. Rahmetiyle tenezzül eden, yine merhametinden, rahmetin eşiğinde beklemeyi de öğretmesi gerekirdi. Şefkat pınarlarını ince ince akıtan, duru bir serinlik gibi insanlığın ovasına salan, elbette, şefkatin kaynağına yönlendirmesi beklenirdi. Ayet ayet konuşanın susması da ayet olacaktı. Yıldız yıldız kalbe dokunanın dokunmaması da dokunaklı olacaktı. Sükûtun kalbinde tortulanan kederleri de söze katacaktı. Bekleyişin yanağındaki gölgelerden de gamzeli tebessümler doğuracaktı.

O suskunluk kuyusu, o sessizlik kertesi bir sınama olup çıktı. Herkesi bir yana savurdu. Tereddüt yumağı oluvermiş gözlerine ışığın vurmasını beklerken Elçi, çekemeyenlerin katran karası sözleri meydana çıktı. Çekemeyenlerin hakareti arttı. Aşağılamak için fırsat kollayanların kaba sözleri yükseldi. Elçi sessizliğini bozmadı. Soruların en acısı avuçlarını kanatan bir duaya: “Yoksa Rabbim beni terk mi ettin? Darıldın mı bana?”

Suskunluğa sığındı Peygamber. Tevekkülün serin gölgesine yatırdı kalbini. Can kulağı kesildi hücre hücre. Her yaranın bir yarını vardır elbet. Kışın göğsünde baharlar saklandı hep. Bu böyle yarım kalacak değildi ya.

Sonunda patladı sessizliğin tohumu. Mevsimi geldi müjde çiçeklerinin. Güneşi doğdu billur tesellilerin. Sabahı şahit gösterdi Allah. Gün ışımasını. Alaca aydınlığı serdi gözler önüne. Koyu gecenin ardından gelen sabahı. Karanlığı delip geçen gün ışımasını. Soğuk kışların gömleğini yırtan bahar edasına çağırdı.

"Tanık olsun ki Dûha/gün ışıması… Ve tanık olsun kopkoyu gece/ümitsizliklerin karası. Terk etmedi Rabbin seni, küsmedi de sana. Senin için bundan sonrası bundan öncekinden daha güzel olacak. Verecek Rabbin sana, seni razı edinceye kadar…" (Duha, 1-5)

Hâlâ biz o koyu gecenin mültecisiyiz. O soğuk ümitsizliğin kuytusunda üşümekteyiz. Anlamsızlığın ve dağınıklığın çölünde savrulmaktayız. Bu geceden bir sabaha erişme duasındayız. Günahın karasından, kızıl utançlardan bir gökkuşağı örecek Duhâ'ya ilticadayız.

O sancılı bekleyişin dizi dibindeyiz şimdi. Elçi'nin beklediği yerde bekliyoruz. Bir şiirin infilakını bekler gibi. Elimiz göğsümüzde. Başımıza konan kuşlar ürküp de kaçmasın diye. Yeryüzünün parçalanmışlığını onaracak Söz'ün özlemiyle yanıp kavruluyoruz. İnsanı anlamla teselli edecek vahyin göğünde bulutlar toplansın istiyoruz.

Yok başka bir yerde serinlik. Yok başka yerde sabah. Yok başkalarında ümit. Peygamberimiz'in dudağından nasibimize düşen o teselliye sığındık.

O sancılı bekleyişin dizi dibindeyiz şimdi. Elçi'nin beklediği yerde bekliyoruz. Bir şiirin infilakını bekler gibi. Elimiz göğsümüzde. Başımıza konan kuşlar ürküp de kaçmasın diye. Yeryüzünün parçalanmışlığını onaracak Söz'ün özlemiyle yanıp kavruluyoruz. İnsanı anlamla teselli edecek vahyin göğünde bulutlar toplansın istiyoruz. Susadık; pınar sesine kulak kesilmekteyiz.

 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.