Dosyalar
Hz. Peygamber ve Çocuk
 

Yıldız Ramazanoğlu Sonpeygamber.info'yu YazdıSonpeygamber.info yazarlarından Yıldız Ramazanoğlu, Karar Gazetesi’ndeki köşesinde Sonpeygamber.info sitesini, sitenin alana katkılarını ve önemini anlatan bir yazı kaleme aldı. Hem sonpeygamber.info sitesindeki değerli köşe yazıları, hem de sitenin farklı bölümlerde yer alan ve en çok okunan yazılarına imza atan değerli yazarımız Yıldız Ramazanoğlu’na sitemize verdiği destek, katkı ve teveccühleri için teşekkür ediyor, Karar Gazetesi'nde yayınlanan yazısını sizlerle paylaşıyoruz.


Son Peygamber

Ramazan hayatımızı radikal biçimde değiştiriyor. Zaman ibadete ve hayatla yüzleşmeye göre yeniden şekillenebilirmiş, imsakla yatıp iftarla güne başlamak mümkünmüş, deneyerek öğreniyoruz. Kalpler rahman sıfatıyla, isyankârlığımıza bakmadan hepimize nimetini ihsan eden, merhametini yağdıran Allah’a karşı umut ve endişe arasında yufkalaşıyor, kötü alışkanlıklar bizden hızla uzaklaşıyor. Güzel bir teyakkuz hali; tam biri çekiştirilecekken ‘mübarek gün, aman konuşmayalım, hepimiz birbirimize dua edelim’ uyarıları, yoksulluk eşitsizlik hakça paylaşamama, hak geçme, helal haram üzerine kafa yormalar, kökten sistem sorgulamaları, sıcakta kavrulan kedilere köpeklere su koyduk mu hassasiyeti, ötekiliği, başkalığı, mülteciliği en baştan ele alma istenci, şöyle bir durumda peygamberimiz nasıl davranırdı acaba sualleri. Ay takvimine göre yaşarken, küçücük uydunun büyüyüp küçülmesiyle ilgilenirken, başımızı daha çok göğe kaldırma alışkanlığı kazandık, yıldızlar ne güzelmiş, o güzelliklerin mahiyetini bir de Stephen Hawking’den dinlemek lazımmış. Patlamalarla, kara deliklerle nice bilinmez acayiplerle hercü merc içindeki evrenin nasıl da lafı bile edilmeyecek küçücük gezegeninde yaşıyoruz, gezegenin ne kadar küçük bir coğrafyasında, o coğrafyanın nokta kadar yüzölçümünde. Hz.Ali’nin dediği gibi küçük cüssede büyük alemler gizliyor insan, evet ama bu dağları yaratmış gibi kibirlenmek için değil, sınırlarımızla karşılaşana kadar akletmek, kalbi çalıştırmak ve varlığı kavrayıp gayemizi keşfetmek için.   

Ramazanda yüzlerce perdeden en az biri kalkar, muhasebe, murakabe, müşahade başlar, son günlerin el firak! acısı bu yüzden, bu incelmeyi kaybedecek olmanın korkusundan, her kalp bu korkuyu yaşar. Peki bu hissiyatı diri tutmak, Peygamberimizin ışığıyla iletişimi koparmamak mümkün mü. İslamın bir iddiası var mı, insanlığı sarıp sarmalayacak bir şey vaat ediyor mu, temiz ve hakkaniyetli bir yaşamın lafzını terennüm etmenin ötesine geçmemize nefis izin verecek mi? Bunun için sahih kaynaklara dönmek lazım, Peygamberimizin Kur’andan yola çıkıp ortaya koyduğu canalıcı ilkelere, Veda Hutbesi’ne gelene kadar geçtiği dikenli yollara güncellenmiş bir ışık düşmesi gerek. Okunacak ne çok kitap, sözü dinlenecek ne çok insan, kör noktaları aydınlatacak, kıvılcımlar çakacak, ilham verecek ne çok çaba, atılacak ne çok adım var,  umut da bitmez kaynak ta.   

Bu Ramazanda yollarda açıp okumaya çalıştığım sonpeygamber.info sitesi bu istikamette etkileyici çalışmalardan biri. 19 Nisan 2007’de “önyargısız İslam” sloganıyla kurulduğu günden beri beş dilde yayın yapıyor ve bitmeyen azim heyecan ve şevkle hizmet veriyor. Zamanın ihtiyaçlarına göre doğru bilgiye ve deneyime ulaşmamız, şimdiki zaman için çıkarımlarda bulunabilmemiz için emek veriliyor. İsimlerin bazılarını atlama korkusuyla emek veren kıymetli isimleri sayamıyorum. Site eğer istersek, azmedersek Medinetül Fazıla’ya elimizi uzatma mesafesinde olduğumuzun işareti. 

Sitede güncel haberlere misal, şu günlerde ihtiyacımız olan fıtır zekat bayram ve Ramazanla ilgili bilgiler var. Peygamberimizin gündelik hayatından, mülteci ve göç olgularına yönelik geniş yelpazede yazılar mevcut. Çoğunluğu ilahiyat hocası olan, bazı edebiyatçıların sanatçıların da dahil olduğu yazarların, güncel meselelerden yola çıkan ve değerlerimizi güncelleyen yazılarında peygamber ahlakının kökenine inme çabası var. Peygamberimizin hayatı hakkında kronolojik takvimden tutun, yaşamının incelikleri ve detaylarına dair yazılar bilgiler ilmi bir silsileyle günümüze aktarılıyor. Sorularla Peygamberimiz bölümünde sayısız soruyu ve cevabını bulabiliriz ki soru sormak da mümkün bu aktif bölümde. Siyer ve Hadis başlıklarını tıkladığımızda karşımıza devasa bir birikim çıkıyor. Siyer Hadis Kültür Sanat Kur’an Sahabe Akademi Edebiyat Klasik Sanatlar Mimari Musiki Tarih Tasavvuf bölümlerine mutlaka bakmak lazım. Galeri bölümünde geleneksel sanatların kıymetli örneklerine rastlıyoruz. Natlar kısmında Peygamberimize yazılmış şiirleri görebiliriz. Röportajlar başlığından hergün ilmin süzgecinden yaşamın içinden bir söyleşi okumak iyi gelecektir. Kitaplık bölümünde de gizli bir hazine bizi bekliyor. Dosyalar başlığında ihtiyacımız olan temel bilgiler var. Ruh, insan, ramazan, oruç, Kadir, Miraç ve daha nice konularda eğilip bükülmemiş hurafelerden uzak bilgilere ulaşmak mümkün. Son Peygamber Çocuk ise özgün tasarımları, animasyonları, yazı ve resimleriyle başka bir dünya, gönül ister ki çocuklar bu güzellikleri atlamasın.

  • sonpeygamber.info, hadis, siyer, sünnet, Yıldız Ramazanoğlu
 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.