Sonpeygamber.info
Ramazan Günlüğü
 

Camilerin Kadın Mü'minleri

Bir yere girdiğinizde oranın sahibi gibi davrananlar tarafından istenmeyen kişi olarak hissettirildiğiniz oldu mu? İşte ülkemizde ne yazık ki kadınların çoğu, sadece Ramazan'da değil, her ne zaman bir camiye girseler öyle hissettirilirler. Sadece cami ile ilgisi olanlar değil, çevredeki en ilgisiz kişiler dahi "ne işleri var burada" bakışıyla bakar. Cami dışında hiçbir kadınla konuşmakta sakınca görmeyenler camiye gelen bir kadına "kendilerini günaha sokmak üzere oradaymış" muamelesi yaparlar. Üç-beş emekli amcanın sığınma evi gibi kullandıkları camilere ise sayınız yüzlerce bile olsa onlar onaylamadığı takdirde huzur içinde giremezsiniz; ne yapar eder püskürtürler sizi.

Ey Allah'ın evlerini Allah'ın kadın kullarına fazla ve gereksiz görenler soyunuzun sopunuzun kıble ehli, alnı secdeli, gönlü imanlı, cami cemaati olması biraz da o püskürttüğünüz kadınların çabalarına bağlı.

Ey Allah'ın kadın kulları, camiler sizin de sığınaklarınızdır. Şimdi ve her zaman. Kırılgan kalpleriniz her bakıştan, her uyarıdan, her eleştiriden rencide olsa da cemaate katılmanın Peygamber mirası olduğunu bilerek en güçlü yönünüz olan muhabbetle bağlanmayı Allah'ın evlerinden esirgemeyiniz.

 

Yorumlar

 
aysegul cortoglu
aysegul cortoglu29.06.2015

Fetvaya gelen sorularda ve bizzat camiye gittiğimde üzülerek hanim cemaatin de birbirine fazla müdahale ettiğini görüyorum. Bu da özellikle gençleri cemaatle namaz kilmak tan uzaklastiriyor...Hanımlar da birbirlerini farkinda olmadan dışlamiş oluyorlar...Buna da dikkat çekmek istedim...

29.06.2015

 

Reyhan Yaşar
Reyhan Yaşar29.06.2015

Kıymetli hocam o peygamber mirasını bize siz sevdirdiniz.
Her gün karşınıza oturup içimden Allahım lütfen dili sürçmesin
Söylediklerini tam doğru anlayalım diye dua ediyorum. Yazınızda çok güzel anlamışsınız durumu. Hele birde cuma namazına gitmişsek senin burda ne işin var bakışlarına değinmeden geçemicem.

29.06.2015