Sonpeygamber.info
Ramazan Günlüğü
 

Evveli Rahmet Ortası Mağfiret

Efendimiz'in Ramazan-ı Şerif'i "Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennemden azad ayı" olarak nitelediğini bilirsiniz. Rahmeti geldi geçti, şimdi mağfiret zamanı. Allah'ın rahmeti O'nun Rahman isminin bir tecellisi olarak biz istesek de istemesek de; layık olsak da olmasak da kuşatır bizi. Rahim ise daha ziyade liyakata bakar.

Hatalarımızın üstünün örtülmesi demek olan mağfirete gelince Kur'ân'da sayısız yerde O'ndan mağfiret istememiz emredildiğine göre gufrana mazhar olmamız büyük ölçüde bizim talebinize bağlıdır.

Gazali'nin de işaret ettiği gibi Allah'ın örtücülüğü iç organlarımızı gül yaprağı gibi bir ciltle, bedenin bize özel yerlerini insana heybet veren nice güzel giysilerle örtmesiyle tecelli ettiği gibi; hepsi aleni olsa idi insan içine çıkacak halimiz kalmayacak nice hatalarımızı da mağfiretiyle örterek tecelli eder.

Kur'ân ve Sünnet'ten öğrendiğimize göre Rabbimiz'den istediğimiz her ne varsa önce onu biz kendi ahlakımızda var etmeliyiz (tabii ki başlangıçta yine O'ndan aldıklarımızı kullanarak). Yani af isteyen affedici, rahmet isteyen merhamet edici, ikram isteyen ikram edici olmalıdır. Hele de kıyamet gününde Allah'ın sana nasıl davranmasını istiyorsan sen şimdiden Allah'ın kullarına öyle davranmaya bakman gerekir.

Yerim olsa mağfiret talep edenlere neler vaat edildiğini hiç olmazsa Nuh Suresi 10-12 ayetlerinden anlatırdım, ama artık ona da siz bakıverirsiniz.

 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.