Sonpeygamber.info
Güncel
 

Miraç ve Yolculuk Durakları Sergisi

Miraç ve Yolculuk Durakları (Osmanlı Kültür Ortamında Miraç) projesinin aynı adlı sergisi 12 Mayıs 2017 Cuma akşamı Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde açılıyor.

Ayşe Taşkent ve Nicole N. Kançal Ferrari’nin proje sorumlusu olduğu sergide, Hz. Peygamber’in Miraç’ını ve bu kutsal yolculuğa tanıklık eden İslâm’ın mukaddes şehirlerini resmeden 70 kadar minyatür yer alıyor.

İslâm görsel kültürünün gözde örnekleri arasından seçilen ve 15-18. yy arasındaki farklı dönemleri kapsayan bu tasvirler, dünyanın farklı müze ve koleksiyonlarından derlenerek yüksek kaliteli tıpkıbasımlar olarak ziyaretçilerin ilgisine sunuluyor.

Serginin yanı sıra Miraç ve İslam’ın Kutsal Şehirleri başlıklı bir panel ve unutulmuş bir gelenek olarak Miraciyye mukabelesinin yer aldığı Proje’nin ürünü olarak bir de albüm-kitap yayınlanacaktır.

Bağımsız Sanat Vakfı’nın desteklediği sergi, 13 Mayıs’tan 30 Haziran 2017 tarihine kadar 10:00-18:00 saatleri arasında Sultanahmet’teki Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde ziyarete açık olacak.

 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.