Sonpeygamber.info
Ramazan Günlüğü
 

Ramazan Fırsatı

Ramazan'da şeytanlar bağlanır, nefsin kışkırtmaları azalır, içgüdüler zayıflar. Yeme-içme ve cinselliğin terk edildiği, ağızdan çıkan bir kötü sözün bile orucun sevabını zedeleyeceği için kontrol altına alınması gerektiği bu günler karakterimizi nefsin baskısından kurtarıp özgürleştirerek ruhumuzu yukarılara taşıma fırsatıdır.

İnsan, her Ramazan bir kötü huyundan kurtulmaya ve bir iyi özellik kazanmaya azmetse beş on yıl içinde nereden nereye gelir. Böyle bir odaklanma ve gayret için 30 gün az bir süre değildir. Kendine hâkim olabildiğini, duyguların baskısıyla değil de inançların ilkeleriyle hareket edebildiğini görmek iyileşme yolunda çok önemli bir kazanımdır. "Yapabiliyorum" der insan kendi kendine.

İşte Allah katındaki asıl değerimizi belirleyecek olan güzel ahlaka ulaşma yolunda Rabbimizin bize ikramı olan bu melekleşme ayında kendimize doğru bir hedef seçip Ramazan'dan çıktığımızda en azından bir konuda yenilenmiş bir insan olmaya bir çağrıdır bu yazı. Bir tek konuya odaklanmak her şeyi birden düzeltmeye kalkıp hiçbirini tam yapamamaktan çok daha gerçekçi bir hedeftir.

Rabbim hepimize Ramazan'ın bereketiyle nefsine yerleşmiş şerlerden uzaklaşma çabasında yardım etsin.

 

Yorumlar

 
İmran arıman
İmran arıman23.06.2015

amin inşallah Allah Razı olsun.gösterdiğiniz her yol için Rabbim de sizi hak yolundan ayırmasın ... Sevgiler

23.06.2015

 

özlem Aslan
özlem Aslan19.06.2015

Amin hocam .sizin bilgilendirmeleriniz vesile olsun.Hayirli ramazanlar

19.06.2015

 

Y D
Y D18.06.2015

Amin Allah razı olsun..

18.06.2015