Sonpeygamber.info
Güncel
 

Sevgiliye Adanmış Sözler Osmanlı Edebiyatında Mevlidler

Osmanlı edebiyatının ilk temsilcilerinden biri olan Süleyman Çelebi’nin (ö.1402), halk arasında daha çok Mevlid olarak bilinen Vesîletü’n-necât isimli eseri, üzerinden altı yüz yılı aşkın bir zaman geçmesine rağmen hala dini ve kültürel anlamda büyük etkiye sahiptir. Kendinden sonraki dönemde de gerek benzerlerinin yazılma gayreti gerekse de metnin kendisine yönelik yazılan şerhlerle bir mevlid türünün oluşmasına katkı sağlamış, bu türün öncü metni haline gelmiştir. Yakın coğrafyalara bakıldığındaysa metnin etkisinin Anadolu’yla sınırlı kalmadığı, Balkanlar’da ve Kafkasya’da da dini ve edebi bir metin olarak okunup yayıldığı görülür. Öyle ki eserin Arapça, Arnavutça ve Gürcüce gibi çeşitli dillere çevirileri de söz konusudur.

Süleyman Çelebi ve Mevlid üzerine tüm bu özellikleriyle odaklanan çok az sayıda akademik çalışma söz konusuyken, yakın zamanda Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları’ndan çıkan Mevlid Külliyatı bu alandaki eksikleri büyük oranda karşılar görünüyor. Üç ciltten oluşan Mevlid Külliyatı, Süleyman Çelebi ve eserinin Türk kültürü içerisindeki yeri, dil, edebiyat ve kültür noktasında etkileri, yayıldığı coğrafya ve uygulama/okunma biçimleri gibi noktalara odaklanıyor. Bu anlamda ilk ciltte Vesiletü’n-necat’ın farklı tercümeleri 2. ciltte, 19. yüzyıla kadar yazılmış mevlidler ile mevlid kültürü ortaya koyulurken 3. ciltte de 19. yüzyıl ile Cumhuriyet dönemi pratiklerini görmek mümkün.

Eserin editörlüğünü yapan ve oluşmasına çok büyük emek veren Bilal Kemikli ile gerçekleştirilecek olan bu söyleşide de Mevlid Külliyatı üzerinden mevlid dini, edebi ve kültürel yönleriyle tartışılacak, etkileri üzerine hasbihal edilecektir. Ayrıca söyleşi öncesinde, Süleyman Çelebi ve Mevlid etrafında hazırlanmış olan “Sen Doğdun Diye” belgeselinin gösterimi de gerçekleştirilecektir.

Konuşmacı : Bilal Kemikli

Yer : İLEM Konferans Salonu

Başlangıç : 03 Aralık 2016 Cumartesi - 18:30

 

 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.