Dosyalar
Hz. Peygamber ve Çocuk
 

4. Hadis ve Siret Araştırmaları Ödülleri Sahiplerini Buldu

10 Nisan 2011 Pazar Akademik / Hadis ve Siyer Ödülleri


Meridyen Destek Derneği tarafından Sonpeygamber.info projesi kapsamında düzenlenen Hadis ve Siret Ödülleri” sahiplerini buldu.

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Hadis ve Siret Araştırmaları Yarışması”nda ödüle layık görülen isimler 9 Nisan 2011 Cumartesi günü Yıldız Sarayı Çit Kasrı’nda IRCICA’nın katkılarıyla düzenlenen ve Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, IRCICA Genel Direktör Yardımcısı Muhammed Thamimi, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu ve çok sayıda seçkin davetlinin katıldığı bir törenle açıklandı ve ödülleri kendilerine takdim edildi. Ayrıca “Hadis ve Sirete Hizmet Onur Ödülü”nün bu yılki sahibi de törende açıklandı. 

Tören protokol konuşmalarıyla başladı.Törende konuşan Ertuğrul Günay, böyle bir etkinlikte olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Dünya'da İslam ve Hz. Muhammed (sav) ile ilgili çok sayıda yanlış bilgi bulunduğunu belirten Bakan Günay, www.sonpeygamber.info web portalının çalışmalarına işaretle, dijital teknolojinin imkanlarını kullanarak doğru bilgiyi geliştirme ve dünyayla paylaşmanın önemine dikkat çekti.

İslam'ın asırlar önce günümüz dünyasının henüz ulaşamadığı eşitlik mesajları verdiğini belirten Bakan Günay sözlerine şöyle devam etti: “Bugünün dünyası çocuğun, kadının farkına varmaya yeni başladı. Siyah beyaz ayrımının insansı olmadığını yeni yeni anlamaya çalışıyor. Bizi bir siyahın sesiyle (Bilal-i Habeşi) İslam'a çağırdılar. Dünyada insan renk ayrımı olmayacağını bundan kaç asır önce doğrudan doğruya Peygamber’in bir sünneti ile bize işaret ettiler. Bunu batı medeniyeti 21. yüzyılda yeni kavrıyor. Siyahların da bu dünyada beyazlar gibi eşit hakları olduğunu yeni kavrıyor.”

Protokol konuşmalarının ardından törende ödül takdimine geçildi.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI MEHMET GÖRMEZ DE JÜRİDE

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu sene de yoğun ilgiyle karşılanan yarışmaya katılan akademik çalışmalar Prof. Dr. Mehmet Görmez, Prof. Dr. Mustafa Fayda, Prof. Dr. İbrahim Hatipoğlu, Prof. Dr. İsmail Yiğit, Prof. Dr. Mehmet Ali Kapar ve Prof. Dr. Tahsin Görgün’den oluşan seçkin bir jüri heyeti tarafından değerlendirmeye tabi tutuldu.

HADİS VE SİRET ARAŞTIRMALARI YARIŞMASINDA 4 ADAYA ÖDÜL

Yapılan değerlendirmeler sonucu "Başlangıcından Günümüze İslâm Dünyasında Peygamber" başlıklı tezini Doç. Dr. M. Asım Yediyıldız danışmanlığında kaleme alan İlhami Oruçoğlu Doktora Teşvik Ödülü’ne layık görüldü. Oruçoğlu'na ödülü IRCICA Genel Direktör Yardımcısı Muhammed Thamimi tarafından takdim edildi.

 

Yüksek Lisans Dalı’nda yarışmaya katılan nitelikli eserler arasında seçim yapmakta zorlanan jüri tarafından ödül iki aday arasında paylaştırıldı. Jüri bu kategorideki ödülü  "Sahabe Dönemi Hadis Rivayetinde Tesebbüt, İklal ve İsar" başlıklı tezini Prof. Dr. Raşit Küçük danışmanlığında kaleme alan Osman Arpaçukuru ve "Osmanlı İlim Geleneğinde Buharihanlık" başlıklı tezini Prof. Dr. Zekariya Güler danışmanlığında kaleme alan Mustafa Celil Altuntaş’a layık gördü. Yüksek lisans ödülleri Prof. Dr. Mustafa Fayda tarafından takdim edildi.

"Abdurrahman es-Suheylî (581/1185) ve Siyer Şerhi" başlıklı çalışmasını Prof. Dr. Mustafa Fayda danışmanlığında kaleme alan Güllü Yıldız’a da başarılı çalışmasından dolayı jüri tarafından Yüksek Lisans Teşvik Ödülü verildi. Güllü Yıldız'a ödülü Prof. Dr. Tahsin Görgün tarafından sunuldu.

 

“HADİS VE SİRETE HİZMET ONUR ÖDÜLÜ”NÜN BU YILKİ SAHİBİ M. EMİN SARAÇ

Meridyen Destek Derneği tarafından Sonpeygamber.info projesi kapsamında, hayatını Hz. Peygamber'i anlatmaya adamış kimselere vefa duygularını dile getirmek amacıyla gerçekleştirilmekte olan ve dördüncüsü takdim edilen Hadis ve Sirete Hizmet Onur Ödülü'nün bu yılki sahibi M. Emin Saraç oldu. Hadis ve Sirete Hizmet Onur Ödülü’nün sahibi araştırma ödüllerinden farklı olarak Sonpeygamber.info web portalı okurlarının oylarıyla belirleniyor.

Geçtiğimiz yıllarda Prof. Dr. Yaşar Kandemir, Prof. Dr. İsmail Lütfi Çakan ve merhum Prof. Dr. İbrahim Canan'a layık görülen ödül bu yıl, Sonpeygamber.info web portalı okurlarının büyük bir çoğunluğunun oylarıyla İslam dünyasında Elmalılı Hamdi Efendi, Ömer Nasuhi Efendi, Şeyhülislam Mustafa Sabri Efendi gibi büyük âlimler yetiştiren bir ilim merkezi olarak hatırlanan Fatih Camii’nde bugüne kadar iki binden fazla talebe yetiştiren M. Emin Saraç’a layık görüldü.

 

 

Sonpeygamber.info okurlarının büyük bir vefa örneği gösterdiği M. Emin Saraç, rahatsızlığı nedeniyle törene katılamadığı için ödülü oğlu Fatih Saraç’a Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından takdim edildi. Fatih Saraç ödülü aldıktan sonra babası M. Emin Saraç’ın mesajını okuduğunda ise salonda duygu dolu anlar yaşandı.

NAAT DİNLETİSİ VE “NEY VE SEDA” KONSERİ

Ödül takdiminin ardından tören kültürel geleneğimiz içerisinde Hz. Peygamber’in izdüşümlerini yansıtan bir naat dinletisi ve konserle son buldu. Günümüz şairlerinden A. Ali Ural ve Celal Fedai’nin kendi naatlerini yorumladıktan sonra tören, A. Şenol Filiz ve arkadaşlarının “Ney ve Seda” başlıklı konseriyle son buldu.

 

 


İlgili Bağlantılar