Dosyalar
Hz. Peygamber ve Çocuk
 

Atlarının Gözünden Beş Râşid HalifeAkademik çalışmalarını Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde sürdüren, Üsküdar Müftülüğü bünyesinde de Kur’an eğitmenliği vazifesinde bulunan Büşra Nur Güler’in ilk kitabı “Atlarının Dilinden Beş Râşid Halife”, Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları etiketiyle okurla buluştu.

İslam tarihi merkezli güncel çalışmalar arasında farklı yaklaşımı ve üslubuyla dikkat çeken bu çalışma, TDV’nin 2013’te gerçekleştirilen İslam Araştırmaları Yarışması kapsamında ödüle layık görülmüştü. Kitap, temel olarak beş râşid halifeyi; Hz. Ebu Bekir’i, Hz. Ömer’i, Hz. Osman’ı, Hz. Ali’yi ve Ömer b. Abdülaziz’i konu ediniyor. Bununla birlikte onlarla ilişki içerisinde olan, çevrelerinde bulunan sahabîler ve diğer tarihi şahsiyetler de anlatının içinde karşımıza çıkıyorlar.

Büşra Nur Güler’in çalışmasını özgün kılan en dikkat çekici detay, anlatıcı pozisyonunda atların yer alması. Üstelik bu atlar kurgusal karakterler değil. Beş halifenin gerçekten sahip olduğu beş atın; Sâbık, Verd, Feres, Düldül ve Şehbâ’nın dilinden anlatılıyor sahiplerinin hikâyeleri. Yazar, çalışmasının takdim kısmında bu anlatım biçimini tercih etme sebebini şu hadis-i şerife dayandırıyor: “Seher vakti her at şöyle dua eder: Allah’ım, sen beni kullarından bir kulun emrine amade kıldın ve rızkımı onun eliyle verdin. Beni onun gözünde aile efradından ve malından daha sevgili kıl.”

Edebi ve akıcı bir üslupla kaleme alınan çalışma, belli bir kurgu içermesine rağmen tamamen tarihi kaynaklara dayanıyor ve hadis, siyer, İslam tarihi alanlarında klasikleşmiş birçok eseri referans alıyor.

  • kitap, halife, islam tarihi, diyanet vakfı, büşra nur güler, at
 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.