Dosyalar
Hz. Peygamber ve Çocuk
 

Bülbülün Kırk Şarkısı

12 Ocak 2015 Pazartesi Sonpeygamber.info / Kitaplık


İskender Pala’nın Bülbülün Kırk Şarkısı Kapı Yayınları etiketiyle 2015'in başı itibariyle raflarda yerini aldı. “Gönüllere Şifa Bir Hayat Hikâyesi: Hz. Muhammed (sav)”  alt başlığı ile yayımlanan kitapta, Allah Rasûlü’nün hayatı şiirsel bir dille anlatılıyor.  

“Selamlar ki, şeker dudaklıların vuslatı gibi içtendir, elbette onadır. Hasretler ki, âşıkların avazı kadar yanıktır, elbette O'nadır. Övgüler ki, özlem sözlerince füzûn ve arzular ki sevgililerin saçları misali uzun, O'na, hep O'na, hep O'nadır. O ki güldür, O ki sevgilidir, bütün mecburiyetler O'nadır. Çölde alevlerle küfürler kavururken insanlığı ve bir gün ortasında kızıl kayalara çarparken vahşetlerin tutuşturduğu dalga dalga nefesler, bir melek adını andı O'nun. Sözcükler henüz yetim, sev­giler hançer sokumlarına mahkûmdu. Goncalardan kan damlıyordu gülistanlara ve çırçır böcekleri­nin rüya aralığında cinayetler işleniyor; babalar kızlarını toprağa diri diri gömüyordu. Cinnet karargâhına dönen yüreklerde hep aynı boşluk vardı ve masum kele­bekler çarmıha geriliyordu, yalnızca masum oldukları için... Zaman öyle bir zaman, mekân öyle bir mekândı… Ebabiller kara yere kararken Ebrehe'nin fil­lerini, gonca ana rahminde yetim kalıverdi. Kâbe'nin duvarını bir kırlangıç kucaklamıştı oysa; çığlık çığlığa… Ardından bir şair kollarını açıp haykırmıştı: “Yaklaşıyor yaklaş­makta olan! Yaklaşıyor yaklaşmakta olan! Yaklaşıyor yaklaş…”

Avizesi cevzâ, ışığı dolunay idi gecenin... Yaklaşmakta olan, bir gül olup açtı ve yeminler edildi ömrüne. Gül açınca taşırdı insanlığın sevinç ırmaklarını ve dünya ilk kez dünya olduğunu hissetti. Bir bülbül gülün aşkına yanmış, yanmaktan kana boyanmıştı. Anlatıyordu: Zaman o gül gibi gül görmedi zaman olalı Gülün güzelliği dillerde dâsitân olalı Peygamber Efendimiz'in hayat hikâyesi… İskender Pala'nın güçlü kaleminden…”

(Tanıtım Bülteninden)

 

Künye:

Kitabın Adı: Bülbülün Kırk Şarkısı

Yazarı: İskender Pala

Yayınevi: Kapı Yayınları

Yayın Yılı: 2015

Sayfa Sayısı: 590