Dosyalar
Hz. Peygamber ve Çocuk
 

Din İşleri Yüksek Kurulu Yeni Başkanını Seçti5 Ekim Pazartesi günü görev süresi sona eren Din İşleri Yüksek Kurulu üyelerinin yerine, Aday Tespit Kurulu’nun seçtiği 24 aday üye içerisinden belirlenen 12 asil üye ile ilahiyat fakültelerinden belirlenen 4 akademisyen, 5 yıl süreyle Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi olarak görevlendirildi. Kurul üyeleri arasında yapılan seçimde ise Din İşleri Yüksek Kurulu’nun yeni başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Haçkalı oldu. Başkanvekilliğine ise Dr. Mustafa Bülent Dadaş getirildi.

Törende konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Din İşleri Yüksek Kurulu’nun Diyanet İşleri Başkanlığının dini konulardaki en yüksek karar ve danışma organı olduğunu ifade ederek, kurulun dini konularda karar ve fetva vermekten toplumun ve çağın tüm meselelerini İslami açıdan ele alıp görüş belirtmeye, Kur’an meallerini incelemekten her türlü dini nitelikli çalışmayı takip etmeye kadar çok geniş ve önemli bir alanda yetki ve sorumluluklarının olduğunu söyledi.

Büyük hizmetler devam edecek

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Din İşleri Yüksek Kurulunun geçmişten günümüze dini hayatta milletin en güvenilir dayanağı olduğuna vurgu yaparak, “En zor zamanlarda dahi İslam’ın hakikatlerinden taviz vermemiştir. Aldığı kararlar, yayınladığı eserler, verdiği fetvalar, gerçekleştirdiği din şûraları, istişare toplantıları, çalıştaylar, kongreler, konferanslar ve daha pek çok çalışmalar ile büyük hizmetler yapmıştır ve yapmaya devam edecektir” dedi.

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Haçkalı ise yaptığı konuşmada kurulun önemine işaret ederek, “Hayatın, şartların, meselelerin ve hadiselerin çok boyutlu olduğu, daha girift bir hale geldiği, uzmanlık alanlarının ayrıştığı ve bilginin neredeyse ihata edilemeyecek şekilde arttığı ve meselelerin genellikle birden çok uzmanlık alanı gerektirdiği günümüzde içtihad ve fetva faaliyetinin ferdi bir faaliyet olmaktan ziyade heyet, yani kurumsal bir faaliyet olması yönünde çok güçlü ve çok yaygın bir kanaat bulunmaktadır. İşte bu kanaati karşılayan kurum, Din İşleri Yüksek Kurulumuzdur” dedi.

Haçkalı, kurulun halkın ve ümmetin ihtiyaçlarını güncel uygulamaları dikkate alarak, gerçek hayattan kopmadan, tarihi derinliğine, tecrübesine ve birikimine dayanarak çözmek için gayret göstereceğini söyledi.

  • diyanet, din işleri, ali erbaş, abdurrahman haçkalı
 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.