Dosyalar
Hz. Peygamber ve Çocuk
 

Hz. Muhammed (sav)'in Hayatı Kitabı

1 Mayıs 2013 Çarşamba Sonpeygamber.info / Kitaplık


 

Sonpeygamber.info Web Portalı, lise 'Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi' ve 'Hz. Muhammed’in Hayatı' dersleri için Hz. Muhammed (sav)’in Hayatı (Siyer) kitabını hem öğretmen hem de öğrencilerin  istifadesine sundu.  Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan anlaşma çerçevesinde, bakanlığa ait Eğitim Bilişim Ağı (EBA)’da da online olarak görüntülenebilen "Hz. Muhammed (sav)'in Hayatı", bu kez de kitap haline getirildi. 2012-2013 eğitim döneminden bu yana seçmeli olarak okutulan Hz. Muhammed (sav)’in Hayatı ve zorunlu ders olan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin müfredatına uygun olarak hazırlandı.

Kitapta genel hatlarıyla “Siyer”in ne olduğu ve neden öğrenilmesi gerektiği anlatıldıktan sonra ilk bölümde Hz. Peygamber’in doğduğu ortam, Fil Vakası, İslam öncesi Arap toplumunun sosyal yapısı gibi konuların üzerinde duruluyor.

2. bölümde Hz. Peygamber’in doğumundan Hz. Hatice (r.anha) ile evlilik sürecine kadar yaşadığı hadiseler anlatılıyor.

3. bölüm ilk vahyin gelişi ile başlıyor. Ardından İslam’ın yayılmasını, ilk Müslümanları, Habeşistan'a hicreti ve Akabe Biatleri ile devam ediyor.

Ardından 4. bölümde Medine’ye hicret ve ilk Cuma namazı anlatılıyor.

5. bölümde Hz. Muhammed (sav)’in toplumsal barışa yönelik çalışmaları ve Medine Sözleşmesi’nden bahsediliyor. 

6. bölüme geçince Hz. Peygamber’in İslam’ı yayma çabalarını, müşriklerle mücadelelerini, İslam’a davet mektuplarını, Bedir, Uhud, Hendek savaşlarını ve Mekke’nin fethini öğreniyoruz.

7. bölüm Veda hutbesi’ni kapsıyor ve 8. bölüm de Hz. Peygamber’in vefatını anlatıyor.

Bölüm aralarında okuma parçası olarak; Sezai Karakoç, Turgut Uyar, Cahit Zarifoğlu, Necip Fazıl Kısakürek gibi şairlerin Hz. Peygamber ile ilgili yazdıkları şiirleri de görüyoruz.