Dosyalar
Hz. Peygamber ve Çocuk
 

İslam Medeniyetinin Kurucu Nesli Sahabe Sempozyumuİslam’ın ilk muhatapları olan sahabenin, dini anlama, yaşama ve yayma suretiyle kendine has özellikler barındıran İslam kültür ve medeniyetinin oluşum ve şekillenmesinde önemli yeri bulunuyor. Sahabe neslinin bu önemine binaen, Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve İslami Araştırmalar Vakfı işbirliğiyle bir seri olarak planlanan “İslam Medeniyetinin Kurucu Nesli Sahabe” başlıklı ilmî toplantılarının birincisi “Sahabe Kimliği ve Algısı”, ikincisi “Sahabe ve Rivayet İlimleri”, üçüncüsü de “Sahabe ve Dirayet İlimleri” başlıklarıyla gerçekleştirilmişti.

Çin’den Atlas Okyanusu’na kadar uzanan geniş coğrafyaya dağılmış ve yeni nesillerin muallimliğini üstlenmiş olan sahabe, tüm bu coğrafyada yaşayan halkların düşünce ve yaşantılarında büyük tesirler bıraktığı ve farklı kültürleri derinden etkilediği için, sahabeyi anılan yönleriyle tanımak, hizmetlerini ortaya koymak ve anlaşılmasına katkı sağlamak amacıyla sempozyum serisinin dördüncü halkasının “Medeniyet Coğrafyamızda Sahabe Etkileri” başlığıyla yapılması kararlaştırılmıştı.

10-11 Ekim 2020 tarihlerinde Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde gerçekleştirilecek olan “IV. Uluslararası İslam Medeniyetinin Kurucu Nesli Sahabe Sempozyumu” hakkında detaylı bilgi almak; oturum başlıklarını, katılımcıları ve konu başlıklarını öğrenmek için Sakarya Üniversitesi’nin ilgili web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

  • sahabe, sempozyum, sakarya üniversitesi, ilahiyat
 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.