Sonpeygamber.info
Sonpeygamber.info Etkinlikleri
 

KAZAN'DA BÜYÜK AÇILIŞ

Image

Bir yıl öncesine kadar her şey bir hayalden ibaretti. Hz. Peygamberi bütün yönleriyle dünyaya tanıtmak ve hakkında yapılan haksız yayın ve saldırılara çağın etkin dili interneti kullanarak bir cevap oluşturmak üzere yola çıkmıştık. Bunu yaparken savunmacı veya saldırgan olmak yerine ilmî ve aklî bir zeminde, estetik ve özgün bir çalışma ortaya koymak istedik. 6 ay gibi kısa bir sürede hazırlıklar tamamlandı ve sonpeygamber.info önce Türkçe ve İngilizce olarak yayına başladı.     18 Eylül'de de Rusya Federasyonuna bağlı Tataristan'ın başkenti Kazan'da Rusça Sayfamızın açılış galası büyük ve coşkulu bir katılımla gerçekleşti.

Neden Rusça?

200 milyonu aşkın Müslüman nüfusun kullandığı bir dil Rusça. Rusya Federasyonu dışında Türkî Cumhuriyetlerde de yaygın olarak kullanılıyor. Tek tek yerel dillerde yayın yapmanın neredeyse imkansız olduğu düşünüldüğünde Rusça, İngilizce, Arapça, İspanyolca gibi farklı coğrafyalarda milyonlar tarafından kullanılan dillerin farklı kültür ve etnisiteye ulaşmayı kolaylaştırdığını göz önünde bulundurarak bu dillerde yayın yapmak hedefiyle yola çıktık. İlk adım olarak üç dilde yayına başladık. Uzun vadede diğer yaygın dillerde de yayın yapmak hedeflerimiz arasında. 

Neden Kazan?

Image

Bin yıllık geçmişi, tarihi ve kültürel dokusuyla, tarihte yaşadığı bütün olumsuzluklara ve işgallere rağmen ihtişam ve asaletini koruyan bir merkez Kazan.    %46 Tatar müslümanın yaşadığı şehir, dil, din ve kültür ortaklığı nedeniyle yabancılık duygusu yaşatmıyor ve tanıdık bir üslupla ağırlıyor misafirlerini.

Rusça'nın geniş bir coğrafyada kullanılan bir dil olması, dili kullanan farklı milletlerin yerel algılarında ve terminolojinin kullanımında farklılıkların oluşu bir merkez seçme gereğini ortaya koydu. Moskova Rusçasını esas alarak ilahiyat terminolojisi ve tercüme açısından uzman ve nitelikli bir ekiple çalıştık. Tataristan'da aldığımız olumlu tepkiler yapılan çalışmanın bir ihtiyacı karşıladığı ve ilmi olmasının duyulacak güveni artıracağı yönündeydi.  

Rusça'nın resmi dil olduğu ve gençlerinin İslam ve O'nun Peygamberine büyük teveccüh gösterdiği bu eşsiz şehir tüm bu gerekçelerle açılış için en uygun yerdi.

Açılış

Tarih kokan bu güzel kentte posledniyprorok.info'nun açılışı şehrin dinî, idarî ve siyasî protokolünün katılımıyla gerçekleşti.

18 Eylül'de Galada Tataristan Müftüsü Osman İshakov, Türkiye Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Görmez ve Meridyen Destek Derneği Başkanı Fatma Bayram birer konuşma yaptı.

Konuşmalardan sonra 1000 kişiye yakın davetliye iftar verildi ve namazı müteakip Mehmet Kemiksiz ve ekibinin muhteşem konseriyle gece sona erdi.

 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.