Dosyalar
Hz. Peygamber ve Çocuk
 

Peygamberimiz'in Özellikleri ve Güzellikleri

6 Ocak 2015 Salı Sonpeygamber.info / Kitaplık


Özkan Öze’nin “Peygamberimiz’in Özellikleri ve Güzellikleri” serisinden “Temizlik” ve Güzel Ahlak” kitapları Uğurböceği Yayınlarından çıktı.  

Arka kapakta serinin ilk kitabının Peygamber Efendimiz’in isimlerinden biri olan “Tahir”den yola çıkarak yazıldığı belirtiliyor: “Peygamberimiz’in güzel isimlerinden bir tanesi de Tahir’dir. Tahir; her türlü kirden, lekeden, pislikten uzak duran ve uzak olan; bir nisan yağmuru, bir inci tanesi, bir nar tanesi gibi tertemiz, pırıl pırıl ve ışıltılı demektir… Allah, Peygamber Efendimiz'i, Tahir olarak yarattı. Peygamber Efendimiz de o muhteşem hayatının her anıyla bu tahir yaratılışa yakışan bir yaşayış ile yaşadı.”

“Peygamber Efendimiz’in sünneti ne demektir?” sorusuyla açılan kitap, temizlik konusunda takip edilmesi gereken sünnetleri çocukların ağzından, onların düşünce dünyasından anlatıyor. Sevgi İçigen’in siyah beyaz çizimleriyle hareketlendirilmiş kitapta “ağız ve diş, beden temizliği, güzel koku, elbise, çevre temizliği” bölümleri bulunuyor.

Serinin ikinci kitabı “Güzel Ahlak” ile ilgili olarak tanıtım bülteninde "Gerçek fazilet odur ki, düşmanlar bile onu kabul etsin!" derler. Bizim Sevgili Peygamberimiz’in güzel ahlâkı, sadece O’nu sevenler ve O’na aşk ile bağlı olanlarca değil, O’nu öldürmek için defalarca kılıcını kınından sıyıran en baş düşmanları tarafından bile inkâr edil(e)meyen bir gerçekti.” ifadelerine yer verilmiş. Çizimlerle desteklenen serinin ikinci kitabında “insan nasıl güzel ahlaklı olur” sorusuna cevap aranıyor. “Cömertliği, doğru sözlü oluşu, tevazuu, affediciliği, hoşgörüsü, adaleti, cesareti” bölümlerinde bu özellikleri hadislerle birlikte işleniyor.

Künye:

Kitabın adı: Peygamberimiz’in Özellikleri ve Güzellikleri (Temizlik, Güzel Ahlak)
Yayınevi: Uğurböceği
Yazarı: Özkan Öze
Çizeri: Sevgi İçigen
Baskı Yılı: Temmuz/ Eylül 2014
Sayfa Sayısı: 110/ 128