Dosyalar
Hz. Peygamber ve Çocuk
 

Prof. Dr. Mehmet Cemal Sofuoğlu Türk-İslam Araştırmaları Teşvik Ödülleri

4 Aralık 2023 Pazartesi Sonpeygamber.info / Güncel


Türk Ocakları İzmir Şubesi, 8 Aralık 2023 tarihinde Hadis Tarihi Derneği ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi işbirliğiyle “Prof. Dr. Mehmet Cemal Sofuoğlu Türk-İslam Araştırmaları Teşvik Ödülleri 2023” başlıklı bir program düzenliyor.

Türk Ocakları İzmir Şubesi tarafından 2014 yılından itibaren her yıl “Prof. Dr. Mehmet Cemâl Sofuoğlu Türk-İslam Araştırmaları Teşvik Ödülü” adıyla düzenlenen yarışma programı, Temel İslam Bilimleri, İslam Tarihi ve Sanatları, Felsefe ve Din Bilimleri alanlarında çalışılmalarını tamamlayan yüksek lisans ve doktora düzeyindeki araştırmacıları kapsıyor. Bu yıl 9. kez düzenlenecek olan program, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Yunus Emre Konferans Salonu’nda saat 14.00’da başlayacak. Nilgün Sofuoğlu Kılıç, Mustafa Yıldırım, Ali İhsan Yitik, Mehmet Öz ve İrfan Aycan’ın açılış konuşmalarının ardından, yüksek lisans ve doktora düzeyinde ödüle hak kazanan araştırmacılara ödülleri takdim edilecek. Ödül törenin ardından, Hadis Tarihi Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar’ın oturum başkanlığında “Çağdaş Hadis Araştırmalarında Yeni Temalar - 1” başlıklı bir panel düzenlenecek.

Prof. Dr. Mehmet Cemâl Sofuoğlu Türk-İslam Araştırmaları Teşvik Ödülü kapsamında ödül alan isimler ve sonrasında gerçekleştirilecek panelin katılımcıları şöyle:

Açılış Konuşmaları (14.00 - 14.30)

Nilgün Sofuoğlu Kılıç

Mustafa Yıldırım

Ali İhsan Yitik

Mehmet öz

İrfan Aycan

Teşvik Ödüllerinin Takdimi (14.30 - 15.00)

Yüksek Lisans Teşvik Ödülü Birinciliği: Naciye Gülsüm Şahin - “Hz. Peygamber’in Dilinde Sayılar” (Danışman: Prof. Dr. Bünyamin Erul)

Yüksek Lisans Mansiyon Ödülü: Okan Uzunöz - “Oryantalistlerin İslam Tarihi Kaynaklarını Okuma Sorunu: Hz. Peygamber Döneminde Yahudilerin Medine’den Çıkarılmaları Örnekliği” (Danışman: Prof. Dr. İrfan Aycan)

Doktora Teşvik Ödülü Birinciliği: Bilge İlhan Toker - “Edebi Bir Muhit Olarak Tekkeler: 15-19. Asır Mevlevihaneleri Örneği” (Danışman: Prof. Dr. Zülfikar Güngör)

“Çağdaş Hadis Araştırmalarında Yeni Temalar - 1” Paneli (15.00 - 16.15)

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar

Peyman Ünügür Tekin: “Şii Hadis Tarihi Yazımının Gelişimi ve Analizi”

Suat Koca: “Kültür Araştırmaları Alanı Olarak Hadis”

Muhammet Ali Asar: “Çağdaş Hadis Araştırmalarında Polemik Olgusu”