Dosyalar
Hz. Peygamber ve Çocuk
 

Prof. Dr. Raşit Küçük Hakk’a Yürüdü

22 Kasım 2022 Salı Sonpeygamber.info / Güncel


Ömrünü hadis ilmine adayan, Meridyen Derneği çatısı altındaki birçok çalışmamızda engin bilgi ve tecrübesiyle bizlere yol gösteren muhterem hocamız Prof. Dr. Raşit Küçük, bu sabah dâr-ı bekâya irtihal etti. 76 yaşındaki Küçük, yaklaşık üç yıldır kanser tedavisi görüyordu.

1947 yılında Antalya’da dünyaya gelen Prof. Dr. Raşit Küçük, Antalya İmam-Hatip Okulu’ndan 1966’da, Konya Yüksek İslam Enstitüsü’nden ise 1970’de mezun oldu. 1975’te Erzurum Yüksek İslam Enstitüsü Hadis ve İslam Ahlakı öğretim görevliliğine atanan Küçük, 1981 yılında İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’ne geçti. 1979 senesinde Erzurum Atatürk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi’nde başladığı doktora çalışmasını 1983’te Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde tamamladı; 1997’de doçent, 2003’de profesör oldu.

Prof. Dr. Raşit Küçük, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde dekanlık ve öğretim üyeliği, aynı zamanda Din İşleri Yüksek Kurulu ile Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi (İSAM) başkanlığı yapmıştı.

Birçok vakıf, dernek ve sivil toplum kuruluşunun hem kuruculuğunu yapan hem de buralarda üye olarak görev alan Küçük, yurtiçi ve yurtdışında sempozyumlara katıldı, çok sayıda kitap ile akademik çalışmaya imza attı. Küçük, ilmi çalışmalarının yanı sıra binlerce öğrenci yetiştirdi. Meridyen Derneği tarafından 2015’te “Hadis ve Siyere Hizmet Onur Ödülü” takdim edilen Prof. Küçük, Hadis Veritabanı projesinin de danışmanlarından biriydi.

Bugün Fatih Camii’nde ikindi namazının ardından kılınacak cenaze namazıyla birlikte ahirete uğurlayacağımız saygıdeğer hocamıza Yüce Allah’tan rahmet; ailesine, öğrencilerine ve sevenlerine sabırlar dileriz.