Dosyalar
Hz. Peygamber ve Çocuk
 

Psikoloji Açısından Hz. Peygamber'in Şahsiyeti

13 Kasım 2015 Cuma Sonpeygamber.info / Kitaplık


Sehilan Biler’in kaleme aldığı Psikoloji Açısından Hz. Peygamber'in Şahsiyeti isimli kitap Fecr Yayınları etiketiyle raflarındaki yerini aldı. Kitabın tanıtım bülteninde şu ifadelere yer veriliyor:

“İslamiyet aktivite dinidir; şekilciliği reddeder. Hz. Peygamber’in gönderildiği devirdeki putperestler imanın özünü algılayamadıkları için Peygamber’den, önceki milletler gibi birtakım hissî mucize taleplerinde bulundular. Kur’ân ise mucizelerin Allah katında olduğunu beyan ederek, insanoğlunun aklı ile çevresinde her an olup biten mucizevî hayatı gözlemleyip ibret almasını tavsiye etmektedir. Son Peygamber’e hissî bir mucize verilmeyişinin sebebi; önceki toplumların istedikleri mucizeler kendilerine gelince alaycı ve müstehzi bir tavırla, bunun süregelen bir büyü olduğunu iddia etmeleridir. Hz. Peygamber’e verilen kitabın, Kur’ân-ı Kerîm’in kendilerine gönderilmesinin kâfi olduğu belirtilmiştir. Ancak Hz. Peygamber’in vefatından iki asır geçmeden öyle rivayetler ortaya çıkmıştır ki Peygamber’i doğumundan itibaren vefatına kadar beşer üstü özellikler gösteren bir kimse olarak tasvir etmişlerdir.
Tabiidir ki bu türden rivayetlerin Kur’ân’ın ruhuna ve Rasûl ve ashâbın zihniyetine uygunluğu tartışılır. Bu çalışmamızda önce sağlıklı bir peygamber tipolojisi oluşturmaya gayret ettik. Daha sonra efsanevî peygamber anlayışı ile bunu karşılaştırmayı hedefledik.”

 

 

Künye

Kitabın Adı: Psikoloji Açısından Hz. Peygamber'in Şahsiyeti

Yazarı: Dr. Sehilan Biler

Yayınevi: Fecr Yayınevi

Yayın Tarihi: Kasım 2015

Sayfa sayısı: 195