Dosyalar
Hz. Peygamber ve Çocuk
 

Siyer Bibliyografyası YayımlandıProf. Dr. Şaban Öz ve Dr. Feyza Betül Köse’nin çalışmalarında kullandıkları kaynaklara ait künyeler, Siyer Bibliyografyası adlı çalışmada bir araya getirildi. Siyere dair ilk ve tali kaynaklardan oluşan Siyer Bibliyografyası ile araştırmacıların kaynaklara ulaşma, künye tertip etmede yaşadıkları sorunların giderilmesi amaçlandı. 2424 künyeden oluşan çalışma, Siyer’in yanısıra alan araştırmalarında kullanılan Tefsir, Hadis, Fıkıh gibi farklı disiplinlere ait eserleri de içeriyor.

Bir SAMER yayını olarak hazırlanan ve her yıl güncellenerek genişletilmesi amaçlanan Siyer Bibliyografyası’nın takdim metninde şu ifadeler yer alıyor:

“KSÜ Siyer-i Nebi Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak Siyer araştırmalarında kullanılmak üzere Siyer Bibliyografyasını hazırlamış bulunuyoruz. Bu çalışma; tebliğ, makale, tez, kitap gibi her türden çalışmalarda atıf yapılabilecek eserlere ait künyeleri içermektedir. Böylelikle araştırmacıların gereksinim duydukları künyelere hazır bir şekilde ulaşmalarını ve künye tertibi hususunda yaşayabilecekleri sorunları gidermeyi amaçlamaktayız. Siyer Bibliyografyası’nda yer alan künyeler, Prof. Dr. Şaban Öz ve Dr. Öğr. Üyesi Feyza Betül Köse’nin çalışmalarında kullandıkları eserlere aittir. Bu nedenle alana ait tüm kaynakları içermemekle birlikte bir siyer çalışmasında başvurulacak ilk ve tâli kaynakların pek çoğunu muhtevidir. Bazı kaynakların farklı baskı veya tahkikleri de ayrı ayrı kaydedilmiştir. Çalışılan konunun niteliğine göre Tefsir, Hadis, Fıkıh gibi birçok alanlardaki eserlerin siyer araştırmalarında kullanılması nedeniyle Siyer’in yanı sıra farklı alanlara ait kaynakların künyeleri de Siyer Bibliyografyası’nda yer almıştır. Siyer Bibliyografyası’nın her yıl genişletilerek güncellenmesini hedeflemekte olduğumuzu belirtir, bu vesileyle araştırmacılara başarılar dileriz.”

Künye:

Adı: Siyer Bibliyografyası

Yazar: Prof. Dr. Şaban Öz - Dr. Feyza Betül Köse

Yayınevi: SAMER

Yayın Tarihi: 2019

  • sonpeygamber.info, hadis, siyer, sünnet, Siyer Bibliyografyası
 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.