Dosyalar
Hz. Peygamber ve Çocuk
 

Sonpeygamber.infoSonpeygamber.info web portalı, çağdaş dünyanın etkin dili olan interneti kullanarak, Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)'i yaşadığımız dünyaya en iyi şekilde anlatmak ve tanıtmak amacıyla 19 Nisan 2007'de yayın hayatına başladı. İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu'nun da katıldığı bir gala ile açılışı yapılan web portalı, yayın hayatına başladığı ilk günde büyük ilgi gördü. İlk 24 saatte 65 bin kişi siteyi ziyaret etti.

İşte o günden bugüne 10 bin üyesi, günlük 5 bin ziyaretçisi ile sonpeygamber.info ağını genişletmeye devam ediyor, tuş seslerine kulak vererek. Binlerce bilgisayarda milyonlarca parmağın www.sonpeygamber.info yazdığını duyuyor. Ve bu parmakların kıpırdadığı coğrafyanın genişliğini bilmek heyecanını daha da artırıyor. Singapur'dan Kanada'ya, Azerbaycan'dan Filipinler'e, Estonya'dan Kazakistan'a, Arjantin'den Vietnam'a kadar pek çok insan İstanbul'da başlayan bu yarışa katılıyor; İngilizce icin www.lastprophet.info , Rusça icin www.posledniyprorok.info yazarak.

Ve sonpeygamber.info çok yakında Almanca için www.derletzteprophet.info demeye hazırlanıyor.  


Neden Sonpeygamber.info

Hayatın bütün alanlarına kapılar açtıran Hz. Peygamberi tarih boyunca her çağ ve toplum kendi duygu ve düşünce zenginliği nispetinde anlamaya çalıştı. Sonpeygamber.info da, yaklaşık iki yıl önce bu kutlu dünyaya bir kapı araladı. Şüphesiz tüm insanlığa örnek olarak gönderilmiş bir insanı, bir peygamberi anlamak ve onun dünyasında yol almak hiç kolay olmadı.

Asırlardır musikiden edebiyata, mimariden klasik sanatlara, sınırsız bir zenginlik icinde yaşatılmıs olan Hz. Muhammed'i, bilginin dünyanın en ücra köşelerine kadar taşınabildiği bir çağda, çok daha farklı bir yöntemle anlatmak gerekiyordu. Bu da tüm insanlığa gönderilmiş bir peygamberi yine tüm insanlığa taşıyacak etkin bir araçla mümkün olabilirdi.

Sonpeygamber.info iste böyle doğdu; Modern dünyada O'nu eksik ve yanlış tanıyan ya da tanımak ve bilmek isteyen insanlara bir köprü kurmak istedi. Kutsallara saygıyı yitiren ve Hz. Peygamber'i hedef alarak mü'minlerin inanç dünyalarında depremler yaratan olaylar zaten yapılması gereken bu çalışmaya hız kattı.

Sonpeygamber.info varoluş sebebini, bu olaylara verilecek savunmacı veya tepkisel bir cevaba indirgenmedi. Bu yüzden temel ilkesini "Hz. Peygamber'i ilmî ve aklî bir zeminde ele almak" şeklinde belirledi.

Sonpeygamber.info Hz. Peygamberi hiç tanımayan insanlara anlatmak kadar O'nu tanıyan ve seven insanlara da bir pencere açmak istedi. Peygamber sevgisini bilinçli bir sevgiye dönüştürmenin, O'nu ‘akleden bir kalple sevme'nin daha değerli olduğu inancıyla... Peygamber'i neden sevdiğimizi, neden sevilmesi gerektiğini ve bu sevginin bize ne kazandırdığını anlamak ve anlatmak istedi. Bu yüzden akademik dünyanın kapılarını çaldı. Ülkemizdeki ilahiyat birikiminden, Hz. Peygamber'le ilgili ilmî çalışma yapan ilim adamlarımızdan yararlanarak titiz bir literatür taraması yaptı.

Bu çalışma sırasında Hz. Muhammed Kimdir sorusu, O'nun temiz ahlâkından, isim ve sıfatlarına; vahyin inşa ettiği kişiliğinden giyim-kuşam ve yeme-içme tarzına kadar hayatının maddî ve manevî her yönünü ortaya koyacak kapsamlı bir cevaba dönüştü.

Sonpeygamber.info O'nu sadece bir peygamber değil, bir insan, bir devlet adamı, bir dede, bir komutan, bir eş, bir yoldaş, bir arkadaş olarak gördü ve göstermek istedi.

Dünyada hiç kimsenin hayatı O'nunki kadar detaylı bir şekilde kayda geçirilmemişti. Damak zevkinden giyim tercihlerine, gülümseme adabından davet metoduna, baş tacı edilen bir lider olmasına rağmen sade yaşamına kadar bütün yönleri büyük bir titizlikle incelenmişti. Doğumundan vefatına dek bütün hayatı İslam Tarihi'nin olduğu kadar dünya tarihinin de dönüm noktalarını oluşturmuştu. Asırlardır İslam toplumunun varlığını doğrudan etkileyen bu sürecin doğru anlaşılması, mesajının özüne ulaşmak için de önemli ipuçları vermekteydi.