Soru: Peygamber Efendimiz insanlara nasıl tebliğ ediyordu? Tebliğ ve irşad metodu nasıldı? Cevaplayan: Fatma Bayram (Uzman İlahiyatçı)

Rasûlullah Efendimiz'in çevresine İslam'ı nasıl tebliğ ettiği bir sorunun cevabına sığmayacak kadar geniş bir konudur. Efendimiz tebliğ ve irşad metotlarını her yönüyle en etkin bir şekilde kullanmışlardır. Bu konuda geniş bilgi için Prof. Ahmet Önkal'ın "Rasûlullah'ın İslam'a Davet Metodu" isimli eserinden oldukça istifade edebilirsiniz.

Allah Teâlâ bizden tebliğ etmemizi istemektedir; ikna etmemizi değil. Biz duyururuz, sonucu hasıl etmek Allah'ın işidir. Bize düşen doğru bilgiyi doğru bir yöntemle anlatmaktır.
 
Biz öncelikle İslam'ı doğru kaynaklardan en güzel şekilde öğrenmeye, öğrendiklerimizi gücümüz nispetinde yaşamaya çalışmalıyız. Bu şekilde ortaya koyacağımız "Müslüman" profili en etkili tebliğ olacaktır. Anlatırken de söylediklerimizin İslami kaynaklara dayalı (ilmi) olması, zarif ve incitmeyen bir üslupla söylenmesi, muhatabımızın içinde bulunduğu zihni, ilmi, sosyal seviyenin gözetilmesi, tebliğ sırasında söylenenleri kişiselleştirmekten kaynaklanan her türlü tartışmadan uzak kalınması uymamız gereken tebliğ kurallarındandır.
 
Rabbimiz her adımımızda isabet edebilmeyi nasip etsin. 

Sonpeygamber.info'yu Takip Edin