Soru: Peygamber Efendimizin şekli ve şemali nasıldı? İnsan sevgisi nasıldı? Cevaplayan: Meral Günel (Uzman İlahiyatçı)

Hz. Peygamberin şemaili hakkında sitemizin "Kimdir" bölümündeki "Şemail ve Hilye” başlığında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Hz. Peygamberin insanlığa getirmiş olduğu kardeşlik, sevgi ve saygıyı birbirinden ayırmak mümkün değildir. İslam toplumunun mimarı olarak temeli sağlam tutmuş, harcını sevgi ve saygı ile yoğurmuştur. Müminleri de binayı ayakta tutan ve birbiri ile kenetlenmiş tuğlalara benzeterek eşitlik ve dayanışma merkezli bir ilişki ağı tesis etmiştir. Gerçek manada iman edebilmiş olmayı birbirini sevmeye bağlarken sevginin sorumluluk yükleyen boyutuna da dikkat çekmiştir. ("Amellerin en faziletlisi Allah için sevmek, Allah için buğzetmektir." Ebû Davud, Sünnet 3) İlişkilerin dostluk zeminine oturtulmasına büyük önem vermiş, hoşgörüyü, affı, merhameti, kusurları örtmeyi teşvik etmiş, adaletli olmaya, doğruluktan ayrılmamaya, Allah'ın hakkını ise her şeyden üstün tutmaya büyük önem vermiştir.

Hz. Peygamberin hadisleri ve hayatı hakkında yapılacak dikkatli bir okuma ise daha detaylı ve doyurucu bilgi verecektir.

Sonpeygamber.info'yu Takip Edin