Dosyalar
Hz. Peygamber ve Çocuk
 

Tematik İslam TarihiAdnan Demircan'ın hazırladığı Tematik İslam Tarihi başlıklı kitap, Ketebe Yayınları'ndan çıktı.

Klasik İslam tarihi kitaplarının kronolojik anlatımından farklı olarak Adnan Demircan kitabında tematik bir izleği takip ediyor. İslam’ın doğuşundan Emevilere kadar İslam tarihinde belli başlı olaylar ve kavramlar kolay bir akışla anlatılıyor. Hz. Peygamber döneminin tarihsel olarak ele alındığı ilk bölümü Hz. Peygamber’in çevresinin analizi izliyor. İlerleyen bölümlerde dört halifeler ve son olarak Emeviler’in siyasi atmosferinin ortaya konmasıyla tarihsel kısım burada sona eriyor. Son kısımdaki İslam ilimler bölümünde Şiilik ve Haricilik ayrıntılı olarak ele alınıyor.

Tematik İslam Tarihi'nin  tanıtım bülteninde şu ifadelere yer veriliyor:

"Adnan Demircan, İslam tarihinin ve medeniyetinin önemli başlıklarını bir araya getirerek köklerimizdeki ve geleceğimizdeki değerlere ışık tutuyor. Tematik İslam Tarihi, İslam kültürünün ve medeniyetinin, kısaca geçmişimizin farklı boyutlarını inceliyor. Hz. Peygamber’in (s.a.v.) hayatı, yaşantısı ve çevresiyle başlayan kitap, O’na yönelik suikast girişimlerinden Müslümanların birçok kurumunun temellerinin atıldığı ve büyük fetihlerin yapıldığı Raşid Halifeler dönemine uzanıyor.

Ülkemizde az bilinen Emeviler dönemi de kitapta geniş bir yer tutuyor. Fitne dönemi, Kerbela acısı ve Haricilere yönelik politikaların ardından İslam medeniyetinin kurumları ve ilimleri sade bir üslupla aktarılıyor. İslam tarihinin ve medeniyetinin kimi zaman gurur okşayan kimi zaman yasa boğan katmanlarında manevi bir tarih yolculuğuna davetlisiniz."

Künye: 

Kitap Adı: Tematik İslam Tarihi

Yazar: Adnan Demircan

Yayınevi: Ketebe

Yayın Tarihi: 2018

  • sonpeygamber.info, hadis, siyer, sünnet, İslam Tarihi, Adnan Demircan, Tematik İslam Tarihi
 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.