Dosyalar
Hz. Peygamber ve Çocuk
 

Veda Haccı Hutbelerini Evden Ziyaret EdinTürkiye Milli Kültür Vakfı’nın (TMKV) 2-3 Kasım 2019 tarihlerinde Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde bir sempozyumla birlikte gerçekleştirdiği “Hz. Peygamber’in Veda Haccı Hutbeleri” sergisi, Yıldız Holding işbirliğiyle dijital ortama taşındı. Türkiye Milli Kültür Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Salih Tuğ, projenin takdiminde “Milli kültürümüz ile yakından ilgili bu etkinliğimizin kamuoyu tarafından takdir ile karşılanacağı ümidiyle, organizasyonda emeği geçen hat ve tezhip sanatkârlarına, akademik dünyamızın mümtaz ilim adamlarına ve her kademedeki vakıf mensuplarımıza teşekkürü bir borç bilirim.” dedi.

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ülker ise, “Günümüz insanlığının temel haklarının ve değerlerinin açıkça beyan edildiği ‘İlk İnsan Hakları Bildirisi’ olarak insanlık tarihine geçmiş Veda Hutbeleri; ırk, renk ve sınıf üstünlüğünü reddederek, tüm insanlığa rehber olacak, örnek bir eşitlik anlayışını tarihe kaydetmiştir” ifadelerini kullandı. Hat ve tezhip sanatıyla buluşan Veda Hutbeleri’nin kıymetli mesajlarını paylaşmak istediklerini belirten Ülker, “Bunun için sizleri Yıldız Holding Sergi Salonu’nda ağırlamayı arzu etmekle birlikte, Kovid-19 salgınının taşıdığı riskleri göz önünde bulundurarak, Hz. Peygamber’in Veda Haccı Hutbeleri sergisini dijital ortama taşıdık” dedi.

Dijital sergi, vedahaccihutbeleri.org web sitesinden 360 derece sanal turla ziyaret edilebiliyor. Sergi kataloğunu yine aynı adresten PDF formatında indirmek mümkün. Eserlerin görsellerine Yıldız Holding’in ve TMKV’nin sosyal medya hesaplarından da ayrıca ulaşılabiliyor. Sergide, dünyaca ünlü 37 hattat ve 26 müzehhibin Hz. Muhammed (sav)’in Veda Hutbelerinden seçilen metinlerin nakşedildiği eserler yer alıyor.

Sergiyle ilgili daha detaylı bilgi edinmek ve online olarak ziyaret etmek için tıklayınız.

  • veda hutbesi, sergi, hat, tezhip
 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.