Sonpeygamber.info
Güncel
 

Charlie Hebdo'dan Yeni Bir Provokasyon

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo, İslam dünyasından büyük tepki gören Hz. Muhammed (sav) karikatürlerini, dergiyi hedef alan 2015 yılındaki saldırıya ilişkin dava başlayınca tekrar yayımlama kararı aldı. Derginin yayın yönetmeni Laurent Sourisseau, son sayıda kaleme aldığı başyazıda, “Asla diz çökmeyeceğiz, asla vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Dergi her ne kadar “diz çökmeme” tabiriyle meseleyi ifade özgürlüğü alanına çekmeye çalışsa da başta Charlie Hebdo olmak üzere Avrupa’nın çeşitli yayın organlarının bu gibi faaliyetlerle Müslümanları ve Hz. Peygamber’i aşağılama amacı güttüğüne şüphe yok.

Tarihsel ve politik süreçlerin sonucu olarak periyodik biçimde gerçekleşen, İslamofobiyi beslemekten ve Müslümanlara karşı nefret tohumları ekmekten başka gayesi olmayan, herhangi bir estetik/felsefi kaygı taşımayan bu girişimlerin daima karşısındayız ve faillerini kınıyoruz. Öte yandan, bu türden provokasyonların amaçladığı kaos ortamına katkı sağlayabilecek tüm söz ve eylemlere karşı Müslümanları aklıselim davranmaya davet ediyoruz.Charlie Hebdo ve benzeri provokatör odakların özellikle tahrik ettiği tasvir meselesine dair daha önce yayımladığımız bazı dosya ve makalelere aşağıdaki linkleri tıklayarak ulaşabilirsiniz:

Charlie Hebdo Saldırısı ve Yeniden Tasvir Yasağı Tartışması

Tasvir Peygamber’i Temsil Eder mi?

O Karikatürü Kim Çizdi?

 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.