Dosyalar
Hz. Peygamber ve Çocuk
 

Yeni Kitap: Şiddet ve Zihniyet

1 Ağustos 2022 Pazartesi Sonpeygamber.info / Güncel


Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı’nın “Şiddet ve Zihniyet - Aile İçi Şiddetle Mücadelede Dini Referanslar” başlıklı yeni kitabı Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları etiketiyle okuyucuların istifadesine sunuldu. Çalışmalarında sünnet perspektifinden kadın, aile, ahlâk ve değer temalarına ağırlık veren Huriye Martı, bu çalışmasında toplumunun güncel problemlerinden biri olan “aile içi şiddet” meselesine odaklanıyor. Meselenin çözümü içinse Kur’an ve sünnetin rehberliğinde, merhamet eksenli bir zihniyet dönüşümünü öneriyor. Martı’nın bu yeni çalışmasının tanıtım yazısında şu ifadelere yer veriliyor:

“İnsanlığın geçmişi ve geleceği adına taşıdığı önemi hiçbir zaman yitirmeyecek olan aile, şiddetle aynı cümlede yer almayı asla hak etmemektedir. Ancak insanoğlu, tarihin ilk ailesinde yaşanan kardeş cinayetinden bu yana, aileye şiddeti bulaştırmamayı başaramamıştır. Güce dayalı cahiliye zihniyetinin toplumlara hâkim olduğu her dönemde, ailenin korunmayı ve kollanmayı bekleyen fertleri (kadınlar-çocuklar-yaşlılar) şiddetle yüzleşmek durumunda kalmıştır. Vahiy ise aileyi güvenle, şefkatle, muhabbetle imar etmesi gerektiğini insana hatırlatmıştır. Rahman’ın rahmet elçileri, merhamet ve adalete dayanan bir aile sistemi için insanlığa örnek olmuştur. Çünkü kimden ve ne şekilde gelirse gelsin, Allah’ın asla zulme rızası yoktur.

Elinizdeki bu kitap şiddetle mücadelenin en etkili yolu olarak, Kur’an ve Sünnet rehberliğinde bir zihniyet dönüşümünü önermektedir. Şiddeti besleyen zihin kalıplarını tespit etmekte ve merhamet eksenli bir zihniyet inşası için bu kodlarla mücadelenin önemini vurgulamaktadır.”