Dosyalar
Hz. Peygamber ve Çocuk
 

Beni Güzel Sevebilir misin?

27 Temmuz 2015 Pazartesi Sonpeygamber.info / Bir Hadis Bir Yorum


Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem'in huzurunda bir adam vardı. Bir başka şahıs ona uğrayıp geçti. (Arkasından, Hz. Peygamber'in huzurundaki kimse):

“Ey Allah’ın Rasûlü! Ben bu kişiyi gerçekten seviyorum” dedi. Peygamber aleyhissalâtü ve's-selâm:

"Peki, sevdiğini ona bildirdin mi?" buyurdu. Adam:

“Hayır” dedi. Hz. Peygamber:

“Ona bildir” buyurdu.

Adam derhal kalkıp o şahsın arkasından yetişti ve:

“Ben seni Allah için seviyorum” dedi. O da:

“Beni kendisi için sevdiğin Allah da seni sevsin” karşılığını verdi.

(Ebû Dâvûd, Edeb 113)


Bağımlılıkların sevgi diye boca edildiği zamanlarda bensiz de yaşayabilir misin? Seni boğmadan sevmeme izin verebilir, kanatlandırabilir misin beni?

Senden farklı olduğum, sana benzemediğim için sevebilir misin beni?

Bana “arkadaşım” dediğinde sadece arkadaşlığı, “dostum” dediğinde sadece dostluğu anlamama izin verir misin?

Elimi uzattığımda tutabilir misin? Uzanan elini tuttuğumda dostluğun emniyetini duyabilir misin?

Çıkar ilişkilerinin dostlukla maskelendiği zamanlarda samimiyetle uzanabilir misin bana, seni beklentisiz sevmeme izin verir misin?

Yaptığın bir şeyi beğenmediğimde, bunu ifade etmeme tahammül edebilir misin? Beni arındıran el olur musun hatalarımı gördüğünde?

Bir şeyi yapmak istemediğimde ve yapmadığımda, irademi ve kudretimi kullanabildiğimi görüp gurur duyabilir misin benimle? Saygı duyabilir misin isteklerime?

Haksızlık yaptığımda engel olur musun, adaletsizliğine “Hayır” dediğimde “İyi ki varsın” diyebilir misin?

Bana sevdiğini söylediğinde, sadece sevildiğimi anlamama izin verir misin? Sana, “Seni seviyorum” dediğimde, sadece sevildiğini hissedebilir misin? Seninle duygudaşlık yaptığımda acıtmadan da sevebilir misin beni?

Düştüğümde kalkmama yardım eder misin, çaresizliğinde yanında olmama izin verir misin?

Gösterişsiz de sevebilir misin beni? Maddenin gözlere mil çektiği zamanlarda seni ruhumla görmeme izin verir misin? Cinsiyetsiz de sevebilir misin beni?

İhtirasların, bedene ait hazların aşk diye boca edildiği zamanlarda aşksız ve tutkusuz sevebilir misin beni? Seni arzusuz sevmeme izin verir misin?

Beni bedensiz de sevebilir misin? Et ve kemik yığınının ötesinde aynı öze sahip olduğumuzu görebilir, ruhunla dokunabilir misin bana?

Düşüncene katılmadığımda, senden farklı baktığım için sevinebilir misin? Senin görüşlerinle zenginleşmeme izin verebilir, çoğalabilir misin başkalıklarımla?

Bende batmadan beni sevebilir, benimle kalbin arasına Allah'ı koyabilir misin? Benden değil kötü davranışlarımdan nefret edebilir, insaniyete aykırı tutum sergilediğimde engel olabilir misin bana?

Seninle kalbim arasına Allah'ı koyduğumda Allah için sevebilir misin beni? Engel olamadığım kötü davranışlarından yüz çevirdiğimde sende batmadığım için takdir edebilir misin beni? Seni gerçekten sevdiğimi hissedebilir misin?

Sevginin kibirle sunulduğu ortamlarda dik durabildiğimde saygı duyabilir misin bana? Beni alçakgönüllülükle de sevebilir misin? Seni riyasız, nispetsiz, kibirsiz sevmeme izin verir misin?

Bağımlılıkların sevgi diye boca edildiği zamanlarda bensiz de yaşayabilir misin? Seni boğmadan sevmeme izin verebilir, kanatlandırabilir misin beni?

Beni güzel sevebilir misin?