Sonpeygamber.info
Sonpeygamber.info Etkinlikleri
 

CRR'YE GELENLER BÜYÜLENDİ

Sonpeygamber.info web portalı öncülüğünde Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda gerçekleşen geceye gelen müzikseverler unutulmayacak bir gece yaşadı. Meridyen Destek Derneği Başkanı Fatma Bayram, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Raşit Küçük ve İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı'nın birer konuşma yaptığı geceye, dünyaca ünlü şef Alexander Rahbari Image damgasını vurdu.

 

İstanbul Senfoni Orkestrası'nın 68 kişiden oluşan dev kadrosuna şeflik yapan Rahbari, verdiği konserde ilk önce unutulamayan Çağrı filminin müziklerini senfonik olarak yönetti.  Sinema tarihinin en verimli "soundtrack" bestecilerinden biri olarak kabul edilen Maurice Jarre'a (Moris Jar) ait müzikler ünlü şef Alexander Rahbari'nin yorumu ile birleşince CRR'de alkışlar dinmek bilmedi.

 

Image

Rahbari daha sonra gecenin en büyük süprizi olan; Türk bestekar Oğuzhan Balcı'ya ait Kutlu Doğum için özel olarak bestelenmiş "HİRA'DAN" isimli eseri tüm dünyaya ilk kez İstanbul'dan sundu. Seyircinin ayağa kalkarak dakikalarca alkışladığı bu eser, bir Türk bestekara ait olmakla birlikte dünya senfoni müziğine yine ilk kez Türkiye'den dinletilmiş oldu.

 

Image

 

Özellikle Osmanlı ve tasavvuf müziğini dünyaya tanıtması ve kendisine uluslararası bir ün kazandıran proje ve kayıtlarıyla tanınan günümüzün en önemli ney üstatlarından olan Kudsi Erguner ise gecenin finalinde sahne aldı. Tasavvuftan Flamenko'ya, Gazeller ve bir çok özgün proje geliştiren Erguner, eserleri arasından geceye özel bir repartuar sundu.  

Meridyen Destek Derneği'nin dünyada ve Türkiye'de Hadis ve Sîret konularında yapılan ilmî ve akademik çalışmaların gelişimine katkıda bulunmak, ilgili araştırmaların teşviki ve bu alanlarda uzmanlaşacak araştırmacıların ödüllendirilmesi amacıyla düzenlediği  Hadis ve Sîret Araştırmaları Ödülleri Yüksek Lisans dalında Mustafa Macit Karagözoğlu'na, doktora dalında Halit Özkan'a; Hadis ve Sîrete emeği geçenlere şükran olmak üzere sonpeygamber.info üyelerinin seçtiği Prof. Dr. Yaşar Kandemir'e de Hadis ve Sîrete Hizmet Onur Ödülü takdim edildi.

Ayrıca "HİRA'DAN" isimli eseri besteleyen Türk bestekar Oğuzhan Balcı ve desteğinden ötürü CRR Genel Sanat Yönetmeni Yalçın Çetinkaya'ya Meridyen Destek Derneği tarafından birer plaket verildi.

 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.