Dosyalar
Hz. Peygamber ve Çocuk
 

Hadis ve Siyer Araştırmaları'nın 2. Sayısı ÇıktıHadis ve Siyer Araştırmaları Dergisi, uzun bir hazırlık döneminin ardından ikinci sayısını yayınladı.

Hadis ve Siyer Araştırmaları’nın bu sayısında hakemli makaleler, değerlendirme yazıları ve kitap değerlendirmelerinin yanı sıra klâsik bir metin tercümesine de yer verildi.

Bu sayının makaleleri, ağırlıklı olarak Türkiye’deki akademik siyer çalışmalarının niteliği meselesine yoğunlaşıyor. İkinci sayı, Adnan Demircan’ın “Cumhuriyet Döneminde Telif Edilen Bazı Popüler Siyer Kitaplarında Temel Siyer Kaynaklarının Kaynaklık Değeri” başlıklı makalesi ile açılıyor. “Siyer Kitaplarında Mirac Muzicesinin Ele Alınması” ve “Hz. Peygamber’in Örnekliğinde Af ve İnsan Kardeşliği” konularında makaleler bulunuyor. Ayrıca Zeynep Kevser Şerefoğlu Danış’ın  “A Study of The Perception of The Prophet and The Sunnah in Novels with Religious Content” başlıklı İngilizce bir makalesi de bu sayıda yer alıyor.

“Beşerin En Hayırlısının Kısa Hayatı” ismini taşıyan çeviri, X. yüzyıldan bir İslâm âliminin elinden çıkmış tarihî bir metin olması açısından önem arz ediyor. Bu sayıda ayrıca Amerikalı İslâm araştırmacısı David S. Powers’ın iki kitabı hakkındaki birer değerlendirme yazısı da bulunuyor. Değerlendirme yazıları arasında Pakistanlı akademisyen Mubasher Hussain’in, eserleri Türkçeye de çevrilmiş Şiblî en-Nu‘manî (1857-1914) ve Ekrem Ziyâ el-Ömerî’nin siyer yazımına katkılarını ele alan çalışması bulunuyor.

Hadis ve Siyer Araştırmaları Dergisi'nin bütün sayılarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

hadisvesiyer.info - hadithandsira.info  - revue.hadithetsira.info