Sonpeygamber.info
Ramazan Günlüğü
 

Haramdan Uzak Durmak Yetmez

Oruçlu insanın her türlü haramdan uzak durmaya çalışması çok açık bir gerekliliktir. Yediğimiz-içtiğimiz, konuştuğumuz-dinlediğimiz şeyler her türlü haram şaibesinden uzak olmadıkça yaptığımız ibadetlerden dünyevi-uhrevi haz alınmayacağı Peygamberimiz'in sözlerinde de vurgulanmıştır.

Gazali iftarını haramla yapanın durumunu bir köşk inşa edip bir şehri yıkan kişinin durumuna benzetir. Ona göre bırakalım haramlardan uzaklaşmayı; oruç helalleri dahi azaltmak için emredilmiş bir ibadettir.

Haramın zerresi; helalin de fazlası zarar verir. Haramlardan uzak kalmayı yeterli görüp, nasılsa helaldir diyerek sınırsızca yeyip içen, harcayıp tüketen ruhunu tekamülden mahrum etmiş olur. Oysa malumunuz olduğu üzere orucun gayesi takvaya ulaşmaktır (Bakara 2/183). Bu hedefe gündüz yiyemediği herşeyi biriktirip akşam yiyerek; sınırsızca konuşmayı, harcamayı, tüketmeyi çoğaltarak ulaşılmaz. Haramları yok edip, helalleri azaltarak ruhu kanatlandırmak için, hazır Ramazan'ın manevi atmosferi de bize yardım ediyorken, gün bu gündür.

 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.