Dosyalar
Hz. Peygamber ve Çocuk
 

Hoş Geldin Açlıktan Nefesi Kokanların Ayı

6 Mayıs 2018 Pazar Sonpeygamber.info / Ramazan Günlüğü


Ramazan gelir ve dünyanın değerlerini alt üst eder. Geceler gündüz olur, açlık hürmet görür, karnı tok, şen şakrak insanlar hayretle karşılanır. Gezmeyi tozmayı, eğlenip gülmeyi, yiyip içmeyi azaltıp kendini öte dünya işlerine verenler takdir görür. Normal şartlarda “açlıktan nefesi kokmak” acınacak bir durumken şimdi o açlık kokusu “Allah katında misk kokusundan daha değerli” olur.

Böylece Ramazan içimize bir “acaba” düşürür. Acaba beğendiğimiz, sevdiğimiz, olmak istediğimiz haller hakikaten “iyi” midir? Her daim karnı tok, sırtı pek olmak, tiril tiril dolaşmak, yorulmadan, üzülmeden her istediğine ulaşmak, her zevki tatmak iyi midir? Bana iyi gelenle Allah’ın iyi dediği bir midir? Benim bakınca acıdığım, önemsiz gördüğüm, itibar etmediğim biri Allah katında tam tersi ise kaybeden kimdir, kazanan kim? Bunları düşündürür Ramazan. Düşündürmelidir. Zihnimizdeki değerlerle Rabbimizin değer verdikleri arasında oluşabilecek tezatlara dikkatimizi çekerek değerler sistemimizi kontrol etmeye; bozulan, amacını şaşıran, haddini aşan ne varsa aslına döndürmeye davet eder. Etmelidir.

Allah’tan izin gelmediğinden önümüzde kurulu soframızdan bir lokma bile almaya hakkımız olmayacağını bilmek bir şeylere “benim” demekteki yanılgımızı gösterir. Velhasıl tüm taşları yerinden oynatır, bize yeniden ayar verir Ramazan.

Tokluktan gelen kibrimiz kırılır. Belki de bu yüzdendir kibirlilerin Ramazan’daki öfkeli halleri. Kolunun kanadının kırılması içine sığdırabileceği bir şey midir?

Diyeceksiniz ki bu anlattıklarınız Ramazan’dan çok orucun kazandırdığı haller, oysa siz bunların hepsini Ramazan’a bağladınız. Evet, bunu bilerek söylüyorum. Çünkü insanın Allah’ın emri karşısındaki saygı ve bağlılığını en derinden hissettiği tek yer farz olan Ramazan orucudur. Ali Murat Daryal hocamızın tespitiyle, mekân boyutu olmadığı için kimsenin şahit olamayacağı, sadece Allah ile bizim aramızda kalan tek ibadet olduğu için bizi böyle evire çevire kendimize getirir, değerleri yerli yerine oturtur; Allah karşısındaki yerimizi adam akıllı öğretir. Ne güzel öğretmensin, hoş safa geldin Ramazan!