Dosyalar
Hz. Peygamber ve Çocuk
 

Katılımcı Adayları için Kısa Tanıtım

4 Mart 2010 Perşembe Hadis / Online Hadis Platformu


ONLİNE HADİS PLATFORMU NEDİR?

Online hadis platformu (OHP), hadis ilmine dair temel bilgilerin yetkin ilahiyatçılar gözetiminde paylaşılacağı interaktif bir bilgi paylaşım alanıdır.

OHP bir vaaz, sohbet veya serbest tartışma platformu değildir. Konusunda uzman bir oturum başkanının gözetiminde yürütülen düzenli ve disiplinli bir bilgilendirme programıdır.

PLATFORMUN AMACI NEDİR?

Platform, Hadis ilminin doğuşunu, gelişimini, sistemleşmesini, geçirdiği evreleri daha yakından tanımak ve bu bilgiler ışığında Hz. Peygamberin söz ve fiillerini doğru anlamaya katkı sağlayacak temel donanım kazandırmayı hedeflemektedir.

KATILIMCILARDA ARANAN ŞARTLAR NELERDİR?

Platform, konuya ilgi duyan ve gereken sorumlulukları yerine getirecek olan herkese açıktır. Başvuru yapan kişilerin aşağıdaki teknik donanıma sahip olmaları gerekir: 

1. Düzgün çalışan bir bilgisayar. 

2. Evde internet bağlantısı: Bu teknik donanıma sahip olmayanların düzenli katılımı mümkün olmayabilir. Toplam 6 hafta sürecek ve her hafta yaklaşık 10 saat bilgisayar başında olmayı gerektirebilecektir. (OHP için işyerlerindeki bilgisayarların kullanılması sağlıklı olmayabilir.)

KAYIT NASIL YAPTIRILIR?

Başvurular, başvuru döneminde Sonpeygamber.info ana sayfada yer alan link üzerinden yapılır. Başvuru yapan adaylardan, onaylananlara bir kabul e-postası gönderildikten sonra Online Hadis Platformu tanışma haftasına otomatik kayıt sağlanır.

TAKVİM NASILDIR?

OHP bir haftalık Tanışma Haftasının ardından her biri 6 hafta süren 4 kademeden oluşur:

1. Kademe: Hadis Tarihi
2. Kademe: Hadis Usûlü
3. Kademe: Hadis Metin Okumaları-1 (Seçme Hadisler)
4. Kademe: Hadis Metin Okumaları-2 (Seçme Hadisler)

TANIŞMA HAFTASI NEDİR?

Tanışma Haftası OHP’nin işleyişi ve işlevi hakkında bilgi edinmek isteyen katılımcılar için hazırlanan bir haftalık tecrübe kazanma oturumudur. Bu ilk haftada katılımcılar için oturumun işleyişi hakkında bilgi edinilebilecek bir ortam oluşturulur. 

Tanışma haftasında gerekli katılımı gösteren katılımcılar Hadis Tarihi oturumuna kayıt yaptırmaya hak kazanırlar.

OHP'NİN İŞLEYİŞİ NASILDIR?

OHP'nin işleyişi zaman bakımından esnek bir yapıya sahiptir. Katılımcılar istedikleri zaman web sayfasına girip okumalarını yapabilir ve yazılarını yazabilirler. Oturum başkanı ile aynı zamanda sitede bulunma zorunluluğu yoktur.

Oturum başkanı ile iletişim, site içi mesajlaşma veya e-mail üzerinden yazılı olarak sürdürülür.

PLATFORMDA İNTERAKTİVİTE NASIL SAĞLANIR?

Katılımcılar her bölümle ilgili anlaşılmayan yerleri oturum başkanı ile müzakere edebilirler. Katılımcılar kendi aralarında oluşturacakları forumlarda ise anlaşılmayan veya önemli gördükleri konuları tartışabilirler.

Diğer yandan oturum başkanları katılımcılardan konuyla ilgili veya önemli gördükleri çeşitli konularda araştırma yapmalarını isteyebilir.

PLATFORMDA BAŞARI NASIL ÖLÇÜLÜR?

Katılımcılar her aktivite için oturum başkanından puan alırlar. Puanlar 100 üzerinden olup dağılımı şu şekildedir:

1. Proje: toplam 40 Puan

a. Proje Yapmak: 25 Puan

b. Proje Yorumlamak: 10 Puan

c. Yorumlara Cevap: 5 Puan

2. Tartışma : Toplam 35 Puan

a. Soruya Cevap : 20 Puan

b. Başkalarının Cevabına Yorum: 10 Puan

c. Soru Yöneltme: 5 Puan

3. Yorum: Toplam 25 Puan

a. Yorum Yapmak: 15 Puan

b. Yorumları Değerlendirmek: 5 Puan

PLATFORM NASIL YÖNETİLİR?

Platform bir oturum başkanı tarafından yönetilir. Her haftanın bir gündemi vardır. Katılımcılar gündemle ilgili metinleri siteden okuduktan sonra yapılması istenen araştırma, yorum ve projeleri diğer katılımcılar ve oturum başkanı ile paylaşır. Böylece tüm katılımcılar arasında interaktif olabilecekleri bir paylaşım alanı doğar.

KATILIMCILAR İHTİYAÇ DUYDUKLARI DESTEKLEYİCİ BİLGİLERE NASIL ULAŞIRLAR?

Oturumun gündemine dair metinlere istedikleri zaman Online Hadis Platformu üzerinden ulaşabilirler.  Ayrıca her hafta işlenecek olan konularla ilgili oturum başkanı ihtiyaca binaen sisteme yeni dokümanlar yükleyebilir. Katılımcılar da dilediği zaman kaynak tavsiyesi talebinde bulunabilirler.

KATILIMCILARIN YÜKÜMLÜLÜKLERİ NELERDİR?

OHP'de her hafta belli bir konu işlenmektedir.  İşlenen konu hakkında katılımcılar her hafta yaklaşık 30 sayfa okuma yapmak zorundadırlar.  OHP'de sesli anlatım yoktur. Bilgisayar ekranından fazla vakit harcamamak isteyenler OHP sayfasındaki metinlerin çıktılarını alıp okuyabilirler.

Okumaları yapan katılımcılar haftada 3 kısa yazı yazıp oturumun ilgili kısmına ekleyerek tartışmaya katılmak mecburiyetindedirler. Bu yazılar o haftaki konuyla alakalı olarak üç yönteme göre yapılır: 1- Araştırma, 2- Tartışma, ve 3- Yorum. Bu görevleri yerine getirebilmek için OHP sayfasındaki bilgiler yeterlidir ancak vakti olan katılımcılar başka kaynaklara da müracaat edebilirler.

Platforma kabul edilen katılımcılar aşağıdaki sorumlulukları üstlenmiş olurlar;

  • Her hafta okumam gereken bölümü okuyacağım.
  • Her hafta en az dört gün istediğim saatte oturuma katılacağım.
  • Oturumla ilgili tartışma, yorum veya cevaplarımı düzenli olarak ileteceğim.
  • Arkadaşlarımın yazdıkları yorum ve cevapları okuyup değerlendireceğim.
  • Oturum başkanının vereceği veya kendimin belirleyeceği proje yükümlülüğümü yerine getireceğim.

ACİL DURUMLARDA İRTİBAT NASIL SAĞLANIR?

Email: info@sonpeygamber.info

Telefon: 0216 310 30 39