Sonpeygamber.info
Peygamber'in İzinde Gündelik Hayat
 

Tanımayan Sever Mi?

Tanımayan sever mi? Sevdi diyelim, bundan sonra tanıması gerekmez mi? İnsanların sevdiğini söyledikleri şeyler hakkında düzgün iki tanım bile yapamamaları nasıl açıklanır? Bir kitabı, bir çiçeği, bir şehri sevdiğini söyleyenlerin, onu size tanıtmasını isteyin bakalım ne diyebilecekler? Bu hal nedendir bilmiyorum. Ama bana ürküntü veriyor. Çünkü bilgiye dayanmayan, bilmeye götürmeyen bir sevginin tehlikeli olduğunu düşünüyorum. Çünkü zihin bilgi eksikliğinden kaynaklanan boşlukları kendi hayal gücüyle dolduruyor, bu da çoğu kez gerçeğe tamamen aykırı oluyor.

Siz de bu konuda kendi kendinize küçük bir araştırma yapabilirsiniz. Peygamber sevgisini örnek alalım mesela. Efendimiz’in hayatından herkes tarafından pek bilinmeyen küçük kesitleri çevrenizdeki insanlara Peygamber ile ilgisini söylemeden anlatın; bakalım nasıl karşılayacaklar? Böyle bir durumu nasıl yorumlayacaklarını sorun; bakalım neler diyecekler?

Bilgi insanı normalleştirir; bilgisizlik uçlara savurur.

Efendimiz’i sevmek söz konusu olduğunda O’nu sevdiğini söyleyen, aklı başında, okur yazar bir kişinin hayatında bir kez olsun bir şemail kitabını okumamış olması havsalaya sığar mı?

Eğer okusaydı O’nun sirkeye ekmek banıp yediği gibi en güzel tirit yemeğini ve kıymetli balık yemeklerini yediğini de bilirdi. Dizüstü oturduğu gibi sırt üstü uzanıp bir ayağını diğerinin üstüne atarak dinlendiğini de görürdü. En basit şeyleri giydiği gibi en kıymetli elbiseleri giydiğini de öğrenirdi. Eşyanın hiçbirine vazgeçilmez görecek şekilde değer vermeyerek, rahatça hibe edebildiğini de öğrenirdi. O’nun her şeyin iyisini bildiğini, güzelden anladığını, zevki selim sahibi olduğunu öğrenir, suyunu özel olarak getirttiğini görür, böyle ince bir insanın dünyadan vazgeçmesinin kıymetini o zaman daha iyi takdir edebilirdi.

Bilmek sevgiye derinlik katar, onu her türlü sapkın aşırılıklardan korur ve olması gereken mecrada tutar.

Ey Peygamber’i sevdiğini söyleyen, O’nun için yeri göğü inletenler! Sizi sakince oturup Şemail okumaya davet ediyorum. Kimi seviyormuşsunuz, bir tanıyın!

 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.