Dosyalar
Hz. Peygamber ve Çocuk
 

Tariq Ramadan Siyer Sempozyumu'ndaydı 
 
Meridyen Derneği ve Sonpeygamber.info web portalı, düzenlediği Uluslararası Türkiye'de Tüm Yönleri ile Siyer Çalışmaları Sempozyumu'nda dünyanın sayılı Müslüman entelektüellerinden biri olan Profesör Tariq Ramadan'ı ağırladı.
 
Siyer Sempozyumu kapsamında Ramadan'ın “Hz. Peygamber’i Dünyaya Nasıl Anlatabiliriz?” konulu konferansını oldukça kalabalık bir dinleyici topluluğu takip etti.
 
Tariq Ramadan’ın konuşması “Hz. Peygamber tüm evrensel değerlerin en iyi temsilcisidir” cümlesi etrafında şekillendi. Hz. Peygamber’in hayvanlara ve tabiata karşı merhametini önce çocuklarımıza anlatmamız gerektiğini söyleyen Ramadan, Peygamber’in hayatı boyunca yoksulları koruyup kolladığına, ancak ümmetinin aynı hassasiyeti göstermediğine de değindi. Hz. Peygamber’in aile hayatından ise şu sözlerle bahsetti: “Hz. Muhammed (sav) dünyayı değiştirirken bile ailesine yardım ediyordu. O'nu bundan alıkoyan tek şey ezan sesiydi.”
 
 
Batı'dan çekinerek cihad ve şeriat gibi kavramları bir kenara bırakamayacağımızı söyleyen Ramadan, “Cihad, dünyaya adalet getirme mücadelesidir" dedi. Konuşmasında, Batı'yı takıntı haline getirmememiz gerektiğini, Türkiye'de bile Hz. Muhammed (sav)'i layığınca anlayamayan büyük kitleler olduğunu hatırlattı. “İnsanlarla onların akıl seviyesine çıkarak konuşun" diyen Ramadan, “Farklı fikirde olduğumuz için değil, birbirimizi dinlemediğimiz için anlaşamıyoruz. Hz. Muhammed (sav) her insanı dinlerdi” sözleriyle Hz. Peygamber’in iletişimdeki örnek davranış biçimlerinin altını çizmiş oldu. Hz. Peygamber’in, uğradığı hakaretler karşısındaki tavrına atıf yaparak da O’nun üzerinden İslam toplumunu oyuna getirmek isteyenlere karşı sabırlı olmamız gerektiğini vurguladı.
 
Hz. Peygamber'in hayatı boyunca kendi içinde yaşadıklarının da önemli olduğunu vurgulayan Ramadan, "İnsan hayatında gerçekleşen büyük olaylar üzerinde değil de kişiliğini oluşturan detayların üzerinde durmak daha önemlidir. O bizim bilerek veya bilmeyerek şahsi kalıplara soktuğumuz çok güçlü bir mesajı iletmekle görevliydi. O bir mucit değildi, bize yeni bir şey getirmedi ve hiçbir zaman böyle bir iddiada bulunmadı. O, insanın fıtratında bulunan ahlak ilkesi üzerine inşada bulunmak için gönderildi" diyerek, Hz. Peygamber'in faaliyetlerinin ve gayretlerinin Müslümanlar olarak ne kadarını yansıtabildiğimiz üzerinde durdu.