Sonpeygamber.info
Peygamber'in İzinde Gündelik Hayat
 

Peygamber Evindeki Kızlar

 

Kadınların yaşadığı zorlukları anlayabilmeleri için erkeklerin kızlarının evlenmesini mi beklemek gerek? İçinde doğup büyüdüğün evini, seni dünyaya getiren ve koşulsuz seven aileni, ait olduğun dünyayı ardında bırakıp yepyeni şartlarda, farklı insanlarla yeni bir hayat kurmanın zorluğunu bilen Efendimiz Veda Hutbesi’nde kadınların erkeklere Allah’ın emaneti olduğunu vurgulayarak bu zorlu süreçte zayıf taraf olan kadının hakkının bizzat Allah tarafından sorulacağına işaret etmiştir.

Seni her halinle kabul eden ana babanı, her köşesinde istediğin gibi hareket edebildiğin evini terk edip bir başkasının evinde, ömür boyu takdir beklentisi, tenkit korkusuyla yaşamayı neden göze aldığımızı düşünmüşümdür hep. Evlenme bizzat yaratıcının içimize yerleştirdiği karşı konulmaz (konulduğunda da bir yere çıkmaz) bir içgüdü (Rum 21) olmasaydı hangi kadın böylesi bir fedakârlığı göze alırdı? Bu bakış açısıyla bana baştan sona bir mucize gibi görünen evliliği zorlaştıran ve amacından uzaklaştıran hodbinlikler (kimden gelirse gelsin), güç gösterileri, yok saymalar, benmerkezcilikler, ne zamanki kendi kızımız evlenirse birden bire katlanılmaz gözüküveriyor erkeklerimize.

Ancak güven ve umut üzerine kurulabilecek bu ilişkide kızlarımızın geleceğini onların annelerine layık gördükleri konumlarla belirlediklerini hatırlatmak isterim babalara.

Peygamber evindeki kızların gördüğü muameleyi "babasının annesi" olarak isimlenen Hazreti Fatıma'nın şahsında anlatan tarihçiler elbette o Fatma'nın Hatice'nin kızı olduğunu ve Hatice'nin Peygamber nezdindeki konumunu da anlatmışlardır bize. Bu gelişi gözden kaçırdığımızda kaşığımıza çıkacak olanın tabağımıza doğradığımız olduğunu da gözden kaçırmış oluyoruz.

 

 

Yorumlar

 
fatma bayram
fatma bayram16.01.2013

zulüm, haksızlık ve çifte standart kimden gelirse gelsin kötüdür. inancımıza göre insanlar arasındaki ilişkiler "kimseye haksızlık etmemek ve kendine haksızlık edilmesine göz yummamak" üzerine kurulmuştur. eleştiri ve savunmalarımız ait olduğumuz biyolojik tarafa göre değil, hakkaniyet prensibine göre yürütülebilse sorunlarımız daha kolay çözülebilir.

16.01.2013

 

yakup sayat
yakup sayat15.01.2013

kızları gelinlik çağına gelince kadın hakkını hatırlayan,gelini için aynı hakları tanımayan imanlı anneler çifte sıtandardı terketmedikce kadının kadına zulmü bitmez.erkekler masum değil ama annelerin etkisi tartışılmaz.din tahsili yapanlar bile uygulamada sınıfta kalır.

15.01.2013

 

Fatma Bayram
Fatma Bayram14.01.2013

Teşekkürler..Dualarınızla..

14.01.2013

 

Rukiye Gürler
Rukiye Gürler14.01.2013

Geleceğin eşlerini ve babalarını bugünün anneleri yetiştirmektedir, bundan dolayı annelere çok iş düşmekte... Erkek çocuklarının bu yönde terbiye edilmesi gerek..

14.01.2013

 

Semiha Yüce
Semiha Yüce14.01.2013

Hocam kaleminize gönlünüze sağlık.

14.01.2013