Sonpeygamber.info
Peygamber'in İzinde Gündelik Hayat
 

En Zor Veda

Hidayete ermekten daha zordur hidayette kalmak!

Hidayete ermek -öncesindeki sancılı sürecin tamamen bilincinde olarak söylüyorum- gidişatın yanlışlığını görüp rotayı değiştirmektir. İnsan bir kez bunu yapınca hayatının kurtulduğunu, bundan sonra bu yolda sorunsuzca devam edip gideceğini düşünür. Öyle ya bu Allah'ın rızasına giden dosdoğru yoldur ve bu yola bir kez girilince Allah insanın elini hiç bırakmaz (değil mi?).

Oysa hidayete ermek bir netice değil, bir başlangıçtır. Nefsin sınır tanımayan istekleri, aklın onları meşrulaştırmadaki şeytansı becerileri, dünyanın her gün yeni bir cazibeyle (para, statü, aşk vs.) insanı kendine çeken çağrısı sürekli sizi yoldan çıkarmaya çalışır. Hele bir de yoldaki istikametinizi destekleyecek, yoldan çıkmaya kalktığınızda ayaklarınıza asılıp sizi yolda tutmak için çabalayacak dostlardan mahrumsanız hepten çaresiz kalırsınız. Bazen bu dostlar da işe yaramaz. Çünkü insan yoldan çıkmaya, Allah dostlarının menzilinden çıkarak başlar. Önce onları görmeyi, konuşmayı, okumayı, muhasebeyi bırakır. Çünkü Allah bir insanın göğsünde iki kalp yaratmamıştır. Kalbinizde hak ile batıl aynı anda yer edinemez. Biri geldikçe diğeri uzaklaşır.

Efendimiz'in etrafında bulunan insanlar içinden de O'nun menzilinden çıkanlar oldu. Kimileri O'nun sohbetinden sıkıldıklarından birbirlerinin arkasına gizlenerek -akıllarınca- görünmeden oradan uzaklaşmayı seçtiler, kimileri de Salebe örneğinde olduğu gibi muhiti büsbütün terk ederek yoldan çıktılar.

Yolu bulmak bir başlangıçtır. Yola devam edebilmek ise yolun her iki yanına kurulmuş tuzaklara aldırmadan öncülerin izinden yoldaş olabildiğimiz arkadaşların elinden tutarak duraklamadan, geri kalmadan, sağa sola takılmadan ilerlemek demektir. Bu çaba acı verebilir. Bazılarımıza yolu bırakıp, yolun dışında kalmışlarla günü gün etmek daha cazip gelebilir. Yolda ilerlemek isteyenin yüreğini kanatan ise kendisi devam edebilmek için elini yavaş yavaş bırakan bu eski dostları onun da bırakmak zorunda kalmasıdır. En zor veda budur.

 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.