Sonpeygamber.info
Peygamber'in İzinde Gündelik Hayat
 

Haklı Olmanın Zor Yanı

Herhangi bir konuda haktan yana tavır aldınız mı, ona bakın siz; insanların sizi destekleyip desteklemediğine değil. “Hak” o kadar güçlüdür ki er geç galip gelir; mücadelenin uzaması onun gücünü azaltmaz. Burada gücü azalma tehlikesiyle karşı karşıya olan sadece hakkın tarafında olmaya çalışanlardır. Zaman uzar, sabırlar gevşer, kalabalığa (ya da güce) katılmanın kolaylığı cazibesini artırır, haktan umut kesildikçe “hak” konusundaki kanaatler değişmeye başlar, derken bir de bakarız ki bir zamanlar muarız olduklarımıza dönüşüvermişiz.

Siz sözünüzün hak olup olmadığına bakın. Küçüğünden büyüğüne her hangi bir konuda sözünüz hak ise karşınızdaki er geç o doğruya gelecektir. Konu ne olursa olsun bu böyledir. Tek sıkıntı insanlar doğruya gelene kadar bizim doğruda kalıp kalamayacağımızdır. Çünkü süre uzayabilir, bu uzun sürede -biraz- yalnız kalabiliriz; inatçılıkla, çıkıntılık yapmakla, uyumsuzlukla suçlanabiliriz.

Sürenin uzaması aldatıcıdır. Bize göre on yıl, on beş yıl çok uzun bir süre. Ama Allah katında ne kadar? “Biraz sonra” denecek kadar bile değil. Bu durumu çocukların zaman kavramıyla kendimizinkini kıyaslayarak da anlayabiliriz. “Biraz sonra” bile o kadar uzak gelir ki onlara, her şey için “şimdi” diye ısrar ederler. İşte bizim durumumuz da aynen öyledir.

Bize uzun gelen bu süre boyunca haktan yana duruşlarını koruyabilenlere dayanma gücü verecek olan şey Hakk’a saygı, doğrudan yana olmanın izzeti ve hepsinden önemlisi Allah'tan gelen şu müjdedir: “Hak geldi, batıl zail oldu. Zaten batıl yok olup gitmeye mahkûmdur.” (İsra 81)

Hazreti Peygamber’in ve ashabının yaptığı tam olarak buydu: Haktan yana güçlü, açık ve kesin bir tavır almak ve süre ne kadar uzarsa uzasın, şartlar ne kadar zorlaşırsa zorlaşsın, ayartıcı teklifler ne kadar cazip görünürse görünsün haktan vazgeçmemek.

Diyelim hakkın anlaşılması yıllar sürdü. Bizim için önemli olan bu yıllar boyunca hakta kalıp kalamadığımız ya da farkına bile varmadan hak karşıtlarına benzeyip benzemediğimizdir. İşte burası bizim imtihanımızdır.

“Ya Rabbenâ, üstümüze gürül gürül sabır yağdır, ayaklarımıza sebat ver ve kâfir topluluğa karşı bizi muzaffer eyle!” (Bakara 250)

 

Yorumlar

 
Ebru Uluğ
Ebru Uluğ29.03.2013

Ne güzel bir kavram: "Hak duruşu". Hani spor dallarında ya da balede falan pozisyon adları oluyor ya onun gibi İslami bir tavır adı. İstikamet belli: "Allah rızası" gözümüzde "ahiret dürbünü" yaptığımızın sadece bu gününü değil "din gününü" gözetliyoruz. Çok yorulduğumuzda ise sırtımızı Kuran'ı Kerime ve peygamber efendimizin sünnetine dayıyoruz. İçimiz rahat. Yalnız da kalsak kendimizi güçlü hissediyoruz. Ne güzel bir duruş: "Hak Duruşu"

29.03.2013

 

Henim demirhan
Henim demirhan26.03.2013

Allah razıolsun ihtiyacımı karşıladınız.

26.03.2013

 

Rahime Karayiğit
Rahime Karayiğit25.03.2013

Her yazınızı ilgiyle bekliyorum,sizi okumak bana acayip keyif veriyor.

25.03.2013

 

Fatma Bayram
Fatma Bayram25.03.2013

Çok teşekkürler

25.03.2013

 

Ali Muhammedov
Ali Muhammedov25.03.2013

Sayın Fatma Hocam,
ben sadece şunu söylemek istedi, Allahıma sonsuz şükürler olsun ki bana böyle bir Peygamberin ümmetinden biri olmayı nasip etmiş; inşallah buna layık olurum.
Kaleminize ve yüreğinize sağlık Hocam.

25.03.2013