Hz. Muhammed
Sosyal Hayatı
 

Peygamber'in Süt Kardeşleri

Peygamber Efendimiz'in Süt Anneleri

Kâinatın biricik efendisine süt annelik yapan üç muhterem kadın vardır. Bunları sırası ile ifade edelim:

1- Süveybe:  Ebû Leheb'in cariyesi bulunan Süveybe, oğlu Mesruh ile birlikte Hz. Peygamber'i emzirmiştir Daha önce, Resûl-i Ekrem'in amcası Hz. Hamza (ra)'ya da süt annelik yapan Süveybe, daha sonra Ebû Seleme (ra)'yi de emzirmiş bulunmaktadır. Bu emzirme, Halime-i Sa'diye'den önceki günlerde olmuştur.

Rasûlullah (sav) Mekke'de bulunduğu sırada Süveybe'yi ziyaret eder, hatırını sorar ve kendisine yardımda bulunurdu. Medine-i Münevvere'ye hicret ettikten sonra da bu ilgisini devam ettirmiş ve ona giyecek elbiseler göndermiştir. Rasûlüllah (sav) Hayber savaşından döndüğü günlerde, ömrünü tamamlayan Süveybe vefat etmişti. Oğlu Mesruh ise annesinden önce vefat etmiştir.

2- Halime-i Sâdiye:  Halime binti Ebi Züeyb (r.anhs), Sa'd kabilesine mensuptur. Kocası Hâris bin Abdiluzzâ’dır. Oğlu Abdullah ile birlikte Hz. Peygamber'i emzirmiş bulunmaktadır. Halime binti Ebi Züeyb'in Cüdâme (Şeyma) ve Üneyse isminde iki de kızı vardı. Onlar yaşça Abdullah'tan daha büyük olduğu için Peygamber'in bakımı ile ilgilenirlerdi.

Hz. Peygamber, Halime-i Sâdiye'nin yurdunda dört yaşına kadar kaldı. Hz. Hatice ile izdivacından sonra bu muhterem kadın, Allah Resûlü'nün ziyaretine gelmişti. Yurtlarındaki kuraklık ve sıkıntıdan söz açan Halime'ye Hz. Hatice kırk koyun ve bir deve hediye ederek yurduna gönderdi. Bu muhterem süt anne, Medine-i Münevvere'nin Baki kabristanında medfundur.


Fahr-i kâinat (sav), ondan bahsederken, "Anamdan sonra anam (kadar sevdiğim kadın)dır" buyurmuşlardır. Bir gün, "Cennet ehlinden bir kadınla evlenmek isteyen, Ümmü Eymen ile evlensin" buyurunca Zeyd bin Hârise (ra) onunla evlenmiştir.

3- Ümmü Eymen:  Adı Bereket olan bu muhterem hanım, Resûl-i Ekrem'e süt annelik yapmıştır. Ümmü Eymen, Resûl-i Ekrem'in babasından miras olarak kendisine intikal etmişti. Hz. Hatice ile evlendiği sırada onu âzat etmiştir. Fahr-i kâinat (sav) ondan bahsederken, "Anamdan sonra anam (kadar sevdiğim kadın)dır" buyurmuşlardır. Bir gün, "Cennet ehlinden bir kadınla evlenmek isteyen, Ümmü Eymen ile evlensin" buyurunca Zeyd bin Hârise (ra) onunla evlenmiştir. Bu mutlu izdivaçtan Üsâme bin Zeyd dünyaya gelmiştir.

Peygamber Efendimiz'in Süt Kardeşleri

Peygamberimizin süt kardeşleri: Hz. Hamza, Ebû Seleme b. Abdi’l-Esed el-Mahzûmî, Abdullah b. Cahş, Mesruh, Ebû Süfyan, Şeyma binti Hâris, Abdullah b. Hâris ve Üneyse binti Hâris'dir.

  1. Hamza:  Hz. Peygamber’in amcası olup, Efendimiz’den önce Süveybe’den süt emmiştir.
  2. Ebû Seleme b. Abdi’l-Esed el-Mahzûmî:  Süveybe’den süt emmiştir. İslam’ı kabul eden ilk kimseler arasındadır.
  3. Abdullah b. Cahş:  Süveybe’den süt emmiştir.
  4. Mesruh: Ebû Leheb'in cariyesi Süveybe’nin oğlu olup, Hz. Peygamber ile birlikte süt emmiştir.
  5. Ebû Süfyan:  Mevzubahis Ebû Süfyan, Hz. Peygamber’in evlendiği Ümmü Habibe’nin babası Ebû Süfyan değil, Hz. Peygamber’in bir amca oğlu olan Abdulmuttalib’in oğlu el-Haris’in oğlu Ebû Süfyan’dır. Tam adı Ebû Süfyan İbni'-Hâris İbni’l-Muttalib’tir.
  6. Şeyma binti Hâris:  O, Mekke civarında oturan Hevâzin kabilesinin Benî Sa’d bin Bekir koluna mensuptur. Asıl adı Huzâfe’dir. Şeyma lakabıdır. “Benli” manasına gelen Şeyma adı ile meşhur olmuştur. Babasının adı Hâris bin Abdiluzzâ’dır. Annesi de sevgili peygamberimize süt anne olma şerefine eren bahtiyar hanım Halime es-Sa’diye hatundur.
  7. Abdullah b. Hâris:  Babasının adı Hâris bin Abdiluzzâ’dır. Annesi de peygamberimize süt anne olan Halime es-Sa’diye’dir. Hz. Peygamber ile birlikte Halime es-Sa’diye’den süt içen kardeştir.
  8. Üneyse binti Hâris:  Babasının adı Hâris bin Abdiluzzâ’dır. Annesi de sevgili peygamberimizin süt annesi Halime es-Sa’diye’dir.

Şeyma yaş itibariyle Efendimiz’den büyüktü. Çocukluk yıllarında birlikte bulunurken süt kardeşi Muhammed’e çok hizmet etmiştir. Alemlerin Fahri Ebedîsi olacak bu çocuğa yemek yedirir, sevgi ve şefkatle onu kucaklar, birlikte elinden tutar gezdirirdi.

Hz. Peygamber Huneyn Gazvesine çıkmıştı. Bu gazve Hevazin kabilesi ile müslümanlar arasında geçti. Çetin çarpışmalar oldu ve birçok mal, eşya ganimet olarak alındı. Çok sayıda insan esir olarak getirildi. Efendimizin süt kardeşi Şeyma’da bu esirler arasındaydı.

Şeyma esirler arasında götürülürken kendisine sert davrananlara, “Biliniz ki vallahi ben sizin efendinizin süt kardeşiyim” diyerek havayı yumuşatmak istiyordu. Fakat etrafındakileri inandıramıyordu. Zira aradan çok uzun yıllar geçmişti. Onu esirler arasından ayırıp Efendimiz'e götürdüler. O, Efendimiz'in huzuruna vardığında:

- “Yâ Rasûlullah! Ben senin süt kardeşinim.” dedi. Efendimiz ona:

- “Buna alâmet ve işâret nedir?” dedi. Şeyma kolunu açtı ve:

- “Yâ Rasûlullah! Sen küçük iken beni ısırmıştın! İşte izi.” dedi. Şeyma o günün hâtıralarını bir bir anlatmaya başladı:

- “Sirer vâdisinde, ailemizin koyunlarını otlatıyorduk. O zaman benim babam senin süt babandı. Annem de süt annendi. Seni memeden ben ayırmıştım. Hatırladın mı şimdi yâ Rasûlullah!” dedi.

Sevgili Peygamberimiz ısırık izini görünce hatırladı. Şeyma kardeşini tanıdı ve ridâsını yere serip üzerine oturttu. Ona sevgi ve şefkatini gösterdi. Aradan uzun yıllar geçmişti. Çocukluk hatıraları gözünün önüne geldi. Bu manzara karşısında duygulandı ve gözleri doldu. Şeyma kardeşine hürmet etti. Hemen süt anne ve süt babasını sordu. Onların daha önce öldüğünü söyleyince Efendimiz hüzünlendi. Onu memnun edebilmek için elinden gelen gayreti gösterdi. Süt kardeşi Şeyma’ya:

“İstersen itibarlı ve sevilen birisi olarak burada kal, her türlü hizmetini göreyim. Eğer kabîlene dönmek istersen seni göndereyim.” dedi. Şeyma kabilesine dönmek arzusunu belirtti. Peşinden İslâm dinini kabul edip, kelime-i şehadet getirerek müslümanlığını ilân etti.


“Ey Rabbimiz, Muhammed’i bize bırak ki, onun delikanlılığını göreyim. / Sonra onu itaat edilen bir efendi göreyim. / Düşmanlarının ve hasetçilerinin yüzüstü geldiklerini göreyim. / Ona, ebediyen devam eden bir şeref ve izzet ver.”

Fahr-i Kâinat Efendimiz süt kardeşi Şeyma’ya bir erkek bir kadın köle verdi. Birçok eşya ile birlikte deve ve davar cinsinden hayvanlar hediye ederek kabilesine gönderdi.

Şeyma (r.anha) da, Rasûlullah (sav)’ın küçüklüğünde, ona oyun oynatırken söylediği şiiri hatırlatıp okudu:

“Ey Rabbimiz, Muhammed’i bize bırak ki, onun delikanlılığını göreyim.
Sonra onu itaat edilen bir efendi göreyim.
Düşmanlarının ve hasetçilerinin yüzüstü geldiklerini göreyim.
Ona, ebediyen devam eden bir şeref ve izzet ver.”

Köyüne gitmek üzere ayrılırken de, Hz. Muhammed (sav)'i şu sözlerle takdir etti: "Sen küçük bir çocukken de büyük bir adamken de ne iyi kefil (bakan) ve ne iyi bakılansın."

 

Yorumlar

 
isa şanlı
isa şanlı15.09.2019

ALLAH(c.c.) RAZI OLSUN BİN KERE SONUNDA BİTTİ İYİKİ HALA İYİ İNSANLAR VAR.:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))).

15.09.2019

 

orcun
orcun11.12.2018

ogleden sonra sinava gircem bakalim nolcak?

11.12.2018

 

İ. Ç.
İ. Ç.07.03.2018

Ödevler bir yana dursun, burada yazılan bilgiler gerçekten çok derli toplu olmuş. Elinize sağlık.
Allah razı olsun.

(Bu arada güvenlik sorusu nedir?)

07.03.2018

 

Zelal bulut
Zelal bulut16.02.2018

Çok guzel olmuş sağolun:)

16.02.2018

 

yeşim sivaşan
yeşim sivaşan11.01.2018

allah razı olsun

11.01.2018

 

Eylül ayaz
Eylül ayaz06.02.2017

Çok ama çok teşekkür ederim sonunda ödevimi bitirdim sizin sayenizde.

06.02.2017

 

esma akan
esma akan15.11.2015

allah razı olsun

15.11.2015

 

hazal tosun
hazal tosun07.10.2015

çoksağolun ödevimi sizin sayenizde bitirdim

07.10.2015

 

sema
sema29.03.2015

çok güzeldi kim yaptıysa ellerine sağlık sınavımda başarılı olabilirim

29.03.2015

 

ilayda
ilayda15.03.2015

Çok teşekkür ederim. Sonunda din ödevimi bitirdim

15.03.2015