Sonpeygamber.info
Peygamber'in İzinde Gündelik Hayat
 

"Tanrım Neden Ben?"

Zaman zaman kendi kendinize "neden ben" diye sordunuz mu hiç? Neden bütün aksilikler beni buluyor, bütün ters insanlar benim karşıma çıkıyor? Neden hiçbir işim kolay olmuyor? Bu hastalık bula bula beni mi buldu?

Bu ve benzeri soruların bir adım daha ilerisi "Ben bunu hak edecek ne yaptım?" sorusudur. "Neden ben" sorusu insanı hayatın hikmetini anlamaya götürebilecekken bu ikincisi görünüşte hayata, arka planda ise hayatın sahibine isyana götüren bir sorudur.

Başımıza gelen tersliklerde bizim payımız olabilir de olmayabilir de. İnsanoğluna her durumda sütten çıkan ak kaşık olmayı becerebilen savunma mekanizmaları verilmişken hiçbirimiz bunun hesabını tam manasıyla tutamayız. Ben asıl şu noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum: Bizim bu dünyadan gelmiş geçmiş milyarlarca insan arasında ne gibi bir ayrıcalığımız var ki onlara olanların bir kısmı bize olmasın? Yani "neden biz olmayalım?"

"Tanrım neden ben" yabancı filmlerden dilimize yapışmış bir ifade. Kendimizi, başımıza gelenleri hak etmeyecek kadar günahsız bulduğumuzu dolayısıyla (haydi açıkça söyleyelim) Tanrı'nın -eğer biraz daha tedbirli olmak istiyorsak- kaderin bize haksızlık yaptığını düşündüğümüzü gösteriyor.(Aslında ikisi de aynı şeydir.)

"Neden ben" sorusunun cevabı aslında çok basittir: "Neden sen olmayasın?" Senin ne ayrıcalığın var? Eyüp (as)’a olmuş, Yunus (as)’a olmuş, Yakub (as)'a, Yusuf (as)'a, Nuh (as)'a olmuş da sana neden olmayacakmış? Bütün peygamberler, Allah’ın nice sevgili kulları, evliya, ulema neler neler yaşamışlar da sen neden yaşamayacakmışsın? Sahi, sen kimsin?

Kitab-ı Kerîm'imizde ise insanın başına çeşit çeşit musibetler geldiğinde bazı kulların müjdelenmeye layık bir tavır sergilediğinden bahsedilir. "Sabredenler" diye nitelenen bu kullar bir belaya maruz kaldıklarında "Tanrım neden ben" yerine bakın ne derler: "Biz (dünyada) Allah’ın teslim olmuş kullarıyız ve biz (ahirette de) ancak ona dönücüleriz." (Bakara 155–156)

 

Yorumlar

 
Fatma Bayram
Fatma Bayram03.04.2013

Sevgili Ebru, kesinlikle katılıyorum sana. Artık bıkkınlık veren bu isyan sorularının zamanının gelip geçmiş olması ve daha anlamlı şekillere evrilmesi lazım. Yoksa ömür gelip geçiyor da taş üstüe taş konulmuyor be cancağazım...

03.04.2013

 

Ebru Ulug
Ebru Ulug02.04.2013

Sormak istiyorsak "Tanrım neden ben?" sorusunu bunu illa BİZiM başımız dertte oluncamı sormalıyız ? Mesala "neden ben otizimli çocuklar için gönüllü çalışmıyorum diyebiliriz veya "Tanrım neden ben islamiyeti bilmeyen ya da yaşamak istemeyenlere yardımcı olmuyorum?" "Neden ben borcunu ödemekte zorluk çeken birine yardım etmiyorum" ya da "neden ben hasta bir yaşlıyı ziyaret edip, bir gönül ve hayır dua almıyorum?" . Tanrım neden bunlar lafta kalıyor ve ben bunları bir türlü icraate geçiremiyorum?

02.04.2013

 

gülveren alp
gülveren alp01.04.2013

S.A eger bizler bu dünyaya geli sebebimizi unutmayıp RABBİMDEN gelen herşeye bu benim imtahanım derdik bu benim için böyle ...Hocam yazınız harika ellerinize saglık teşekkürler ALLAHA EMANET OLUN

01.04.2013

 

mustafa akarslan
mustafa akarslan01.04.2013

Neden ben veya neden biz demeden önce bunu söyleyen kişinin ilk önce kendini veya biz olarak bahsettiği kişilerin TANIMINI yapmasının gerektiğini düşünüyorum. SEN kimsin acaba veya BİZ kimiz acaba.
Muhtemelen böyle düşünen bir kişi tanımı yapamayacaktır. Kısaca ben söyleyeyim. BİZ veya BEN: Yaradanın ACİZ kullarıyız.
güzel bir yazı olmuş. Teşekkürler

01.04.2013