Sonpeygamber.info
Sonpeygamber.info
 

Sîreti Sûrette Görmek 2 / Modern Şiirde Hz. Peygamber'i Söylemek

Sîreti Sûrette Görmek çalıştay dizisinin ikinci toplantısı, “Modern Şiirde Hz. Peygamber’i Söylemek” başlığıyla 11 Nisan 2018 tarihinde İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

Meridyen Derneği, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi işbirliği ile Hz. Peygamber'in sanat ve edebiyat formlarıyla anlatımı meselesini kapsamlı bir şekilde ve disiplinlerarası bir perspektifle tartışmaya açmayı hedefleyen bir proje hayata geçirildi.

"Sîreti Sûrette Görmek" üst başlığıyla düzenlenmeye başlanan bir dizi çalıştayda edebiyattan sinemaya, musikiden klasik sanatlara çeşitli sahalarda siyerin ele alınış biçimleri masaya yatırılacak. İki yıllık bir süre içerisinde farklı sahalar ve temalara odaklanan beş toplantı ile sürdürülmesi planlanan projede bir taraftan örnekler üzerinden eleştirel durum değerlendirmesi yapılırken bir taraftan da yapıcı teklifler sunulması amaçlanmakta.

Çalıştayın ilki "Hz. Peygamber'i Kurmaca Dünyada Yazmak" başlığıyla 29 Kasım 2017 tarihinde Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde düzenlendi ve toplantıda roman, öykü gibi modern edebî türler ile siyer yazıcılığı arasındaki ilişki ele alındı. Çalıştaylarda sunulan tebliğler ve müzakereler Meridyen Derneği tarafından kitaplaştırılarak yayımlanacak.

Sîreti Sûrette Görmek çalıştay dizisinin ikinci toplantısı, “Modern Şiirde Hz. Peygamber’i Söylemek” başlığıyla 11 Nisan 2018 tarihinde, İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nde gerçekleştirdi. 

 

Yorumlar

 
Bu yazıya henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın.